Tweede Kamerfractie Partij van de Arbeid (PvdA)

De fractie van de PvdA had sinds de Tweede Kamerverkiezingen van 17 maart 2021 i 9 zetels. Op 27 oktober 2023 verenigde de fractie zich met die van GroenLinks. Na de verkiezingen van 2017 telde de fractie ook 9 zetels.

De PvdA was vanaf 1946 ononderbroken in de Tweede Kamer i vertegenwoordigd en onder meer in 1989-2002, 2007-2010 en 2012-2017 een regeringsfractie. Sinds 26 oktober 2017 behoorde de PvdA-fractie tot de oppositie.

1.

Zetels 1946-1956

jaar

zetels

jaar

zetels

1946

29

1952

30

1948

27

1956

34

2.

Zetels 1956-2023

jaar

zetels

jaar

zetels

1956

50

1986

52

1959

48

1989

49**

1963

43

2002

23

1967

37*

2003

42

1971

39

2006

33

1972

43

2010

30

1977

53

2012

38***

1981

44

2017

9

1982

47

2021

9

  • Op 14 mei 1970 splitsten twee leden zich af (Groep-Goedhart i), op 28 juli 1970 volgde een derde lid.

** Op 21 september 1993 splitste Marjet Ockels i zich af

*** Op 13 november 2014 splitsten twee leden zich af (Groep-Kuzu i)

*** Op 7 november 2016 splitste Jacques Monasch i zich af

3.

Historisch overzicht fractievoorzitters

fotonaam fractievoorzitteraanvang datumeinde datum
Drs. A.H. (Attje) KuikenA.H. (Attje) Kuiken2022-04-222023-10-27
Drs. E.M.J. (Lilianne) PloumenE.M.J. (Lilianne) Ploumen2021-01-142022-04-12
Photo L.F. (Lodewijk)  AsscherL.F. (Lodewijk) Asscher2017-03-222021-01-14
Drs. A.H. (Attje) KuikenA.H. (Attje) Kuiken2016-12-122017-03-15
Samsom, Ir. D.M.D.M. (Diederik) Samsom2012-03-202016-12-12
Photo J.R.V.A. (Jeroen)  DijsselbloemJ.R.V.A. (Jeroen) Dijsselbloem2012-02-202012-03-20
Job CohenM.J. (Job) Cohen2010-06-172012-02-20
Mariëtte HamerM.I. (Mariëtte) Hamer2008-04-222010-06-10
Jacques TichelaarJ. (Jacques) Tichelaar2007-02-142008-04-22
Bos, Drs. W.J.W.J. (Wouter) Bos2002-11-192007-02-22
Photo J. (Jeltje) van NieuwenhovenJ. (Jeltje) van Nieuwenhoven2002-05-162002-11-19
Ad MelkertA.P.W. (Ad) Melkert1998-07-132002-05-16
Jacques WallageJ. (Jacques) Wallage1998-05-141998-07-10
Kok, W.W. (Wim) Kok1998-05-071998-05-14
Jacques WallageJ. (Jacques) Wallage1994-08-301998-05-06
Kok, W.W. (Wim) Kok1994-05-041994-08-22
Thijs WöltgensM.A.M. (Thijs) Wöltgens1989-11-061994-05-03
Kok, W.W. (Wim) Kok1986-07-211989-11-05
Joop den UylJ.M. (Joop) den Uyl1982-09-071986-07-21
Wim MeijerW. (Wim) Meijer1981-09-111982-09-16
Joop den UylJ.M. (Joop) den Uyl1977-12-201981-09-10
Ed van ThijnE. (Ed) van Thijn1977-06-011977-12-20
Joop den UylJ.M. (Joop) den Uyl1977-05-261977-06-01
Ed van ThijnE. (Ed) van Thijn1973-05-151977-05-26
Joop den UylJ.M. (Joop) den Uyl1967-02-161973-05-11
Gerard NederhorstG.M. (Gerard) Nederhorst1965-04-141967-02-16
Anne VondelingA. (Anne) Vondeling1962-09-251965-04-14
Jaap BurgerJ.A.W. (Jaap) Burger1952-09-031962-09-16
L.A. DonkerL.A. (Leen) Donker1951-09-181952-09-02
Jaap BurgerJ.A.W. (Jaap) Burger1951-01-161951-09-18
M. van der Goes van NatersM. (Marinus) van der Goes van Naters1946-02-091951-01-16

Meer over