M.J. (Marjet) Ockels

foto M.J. (Marjet) Ockels
Source: Parlement.com.

Tweede Kamerlid uit het Groningse vissersdorp Zoutkamp, dat uit onvrede over de volgens haar slechte verhoudingen in de PvdA-fractie een eigen fractie oprichtte. Was eerder wethouder in Ulrum en voorzitter van de belangenvereniging voor vissers. Hield bij de algemene beschouwing in september 1993 als 'fractievoorzitter' haar - overigens korte - maidenspeech. Was sindsdien vrijwel 'onzichtbaar' en nam in 1994 zonder succes als kandidate voor 'De Nieuwe Partij' deel aan de verkiezingen. Vooral bekend als zus van de ruimtevaarder Wubbo Ockels.

PvdA, fractie-Ockels (ex-PvdA)
in de periode 1991-1994: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Marjet Joan (Marjet)

2.

Personal data

Changes in name or title
  • M.J. Witkamp-Ockels
  • M.J. Ockels (na echtscheiding)

Place and date of birth
Almelo, 12 November 1943

Place and date of death
Zoutkamp (gem. De Marne), 14 May 2016

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • PvdA (Partij van de Arbeid), until September 1993
  • De Nieuwe Partij, from September 1993

National political party
fractie-Ockels (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 21 September 1993 until 17 May 1994

4.

Main functions and occupations

  • wethouder (van onderwijs, sociale zaken, werkgelegenheid en visserij) van Ulrum, from 29 April 1986 until 1 January 1990
  • lid gemeenteraad van De Marne, from 1 January 1990 until 12 April 1994
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 4 June 1991 until 17 May 1994
  • fractievoorzitter fractie-Ockels (eenvrouwsfractie), Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 21 September 1993 until 17 May 1994

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bestuur "Hazewinkelfonds" te Groningen, around 1992 and still in March 1993
  • tijdelijk adviseur privatisering, Visafaslag te Lauwersoog, around 1992 and still in March 1993

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Haar maidenspeech bij de algemene beschouwingen duurde 61,2 seconden, hoewel zij vijf minuten spreektijd had
  • Pleitte in 1993 tijdens een debat over staatkundige vernieuwing voor invoering van een voorkeursdrempel van 0 procent

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Uitte in een interview in HP/De Tijd op Zondag (20 december 1992) kritiek op het functioneren van de PvdA-fractie en op het gedrag van fractiegenoten, die zich teveel zouden bezig houden met hun eigen carrière en 'macho'-gedrag zouden vertonen
  • Woonde sinds begin 1993 geen vergaderingen meer bij, wegens ziekte
  • Brak op 21 september 1993 met de PvdA-fractie en trad op als onafhankelijk Kamerlid. Ook trad zij toe tot "De Nieuwe Partij".

Private life
  • Haar (voormalige) echtgenoot was huisarts in Zoutkamp
  • Haar vader was landmeter bij het kadaster in Groningen

Campaign trail
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1994 nummer drie op de kandidatenlijst van 'De Nieuwe Partij'

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.