Drs. S.Th.M. (Sophie) Hermans

foto Drs. S.Th.M. (Sophie) Hermans
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Sophie Hermans
Source: Parlement.com.

Sophie Hermans (1981) is sinds 23 maart 2017 lid van de Tweede Kamerfractie van de VVD i en sinds 11 januari 2022 fractievoorzitter (momenteel waarnemend). Eerder was zij al sinds 18 maart 2021 waarnemend fractievoorzitter en secondant tijdens de formatieonderhandeling. Zij was politiek assistent van minister-president Mark Rutte i en daarvoor van minister Stef Blok i. Daarvoor werkte zij bij 'De Publieke Zaak" en bij Andersson Elffers Felix. Mevrouw Hermans was eerder onder meer woordvoerder langdurige zorg gezondheidspreventie en -bevordering en vanaf 1 juli 2020 vicefractievoorzitter. Mevrouw Hermans is de beoogde minister van Klimaat en Groene Groei.

VVD
in de periode 2017-heden: kandidaat-minister, lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

Personal data

Surnames
Sophia Theodora Monique (Sophie)

Place and date of birth
Nijmegen, 1 May 1981

2.

Party/Movement

Party/Parties
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 2002

3.

Main functions and occupations

  • senior adviseur "Andersson Elffers Felix", from 1 September 2006 until 1 May 2011
  • programmamanager "De Publieke Zaak", from 1 May 2011 until 1 November 2012
  • politiek assistent van Stef Blok, minister voor Wonen en Rijksdienst, from 5 November 2012 until 14 January 2015
  • politiek assistent van Mark Rutte, minister-president, from 14 January 2015 until 15 March 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 March 2017
  • waarnemend fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 March 2021 until 11 January 2022
  • fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 11 January 2022 until 23 November 2023
  • waarnemend fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 November 2023

4.

Party political functions

Summary
  • voorzitter Stichting Politiek Werk en Ondersteuning VVD, from 30 March 2021
  • vicefractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 November 2023

Previous
  • fractie-assistent, raad deelgemeente Amsterdam-Oud-Zuid
  • vicefractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1 July 2020 until 11 January 2022

5.

Other positions

Current
  • lid bestuur Stichting Parlementaire Geschiedenis, from 1 January 2023

Previous
  • voorzitter Stichting Intern Fonds, from 2006 until 1 December 2018

Derived functions
voorzitter Commissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 16 September 2021

6.

Education

Secondary education
  • h.a.v.o.
  • v.w.o.

Academic education
  • politicologie: bestuurskunde, Universiteit van Amsterdam, from 2000 until 2006

Post-academic education
  • internationale betrekkingen en economie, San Francisco State University, 2006

Post-academic education
  • opkomend leiderschap programma, Londen Business School, 2008
  • economie voor beleidsmakers, Rijksacademie voor Financiën, Economie en Bedrijfsvoering, 2013

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was in de periode 2017-2019 woordvoerder langdurige zorg, mantelzorg, thuiszorg, persoonsgebonden budget, toezicht zorg en jeugd, en kwaliteitsbeleid (inclusief Nationale zorgautoriteit)
  • Diende in 2023 samen met Jan Paternotte (D66) twee initiatiefwetsvoorstellen in. De eerste over afschaffing van het tijdelijk verbod op het doen van embryo's voor wetenschappelijk onderzoek. De tweede over het mogelijk maken van een preïmplantie genetische test op dragerschap van een erfelijke ziekte (36.416, 36.417)

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Was tijdens de onderhandelingen in de formatie van 2021 secondant van fractievoorzitter Mark Rutte

Private life
  • Haar zus Caroliene is politiek adviseur van Mark Rutte

Campaign trail
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2021 nummer 3 op de VVD-kandidatenlijst
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2023 nummer 2 van de VVD-kandidatenlijst. Kreeg 62.317 stemmen.

9.

Publications

Publications
  • Annemarie Kas, "Politiek assistent Rutte krijgt plaats op de lijst", NRC Weekend, 12 en 13 november 2016
  • Petra de Koning, "Voorzichtig én strategisch slim", NRC Handelsblad, 9 en 10 oktober 2021
  • Niels Markus, "VVD-fractievoorzitter kiest voor een rol op de achtergrond", Trouw, 18 november 2021
  • Jannetje Koelewijn en Petra de Koning, "Sophie Hermans wil graag iets zeggen over kwetsbaarheid", NRC, 24 en 25 december 2022

10.

Family

Family relations
  • Dochter van L.H.L.M.A. Hermans, Tweede en Eerste Kamerlid, minister en Commissaris van de Koningin