Mr. M. (Maup) Mendels

foto Mr. M. (Maup) Mendels
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Journalist, advocaat en parlementariër. Was buitenland-redacteur van dagblad Het Volk. Stapte in 1909 met de Tribunisten uit de SDAP, maar keerde al naar enkele jaren terug. Werd in 1913 Tweede Kamerlid. Scherp en gevat debater. Keerde in 1918 niet terug in de Tweede Kamer, omdat zijn advocatenpraktijk te veel tijd kostte. Werd wel een vooraanstaand Eerste Kamerlid en was twee jaar fractievoorzitter in de Senaat. Zat in drie gemeenten in de raad. Stierf in 1944 als Joodse gevangene in Theresienstadt.

SDAP
in de periode 1913-1937: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

First name

Maurits (Maup)

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Gravenhage, 25 December 1868

Place and date of death
Terezin (Tsjechië), 3 June 1944 (concentratiekamp Theresienstadt)

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), from 1899 until 28 February 1909
  • SDP (Sociaal-Democratische Partij), from 1909 until 1910
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), from 1910

4.

Main functions and occupations

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, from 1 July 1913 until 1 July 1919 (voor het kiesdistrict Amsterdam II)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 16 September 1913 until 17 September 1918 (voor het kiesdistrict Schoterland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 17 September 1919 until 8 June 1937 (1919-1923 voor de provincie Groningen)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, from 3 July 1923 until 7 July 1931
  • fractievoorzitter SDAP Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 26 October 1935 until 8 June 1937

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • redacteur "De Nieuwe Tijd"
  • lid bestuur Nederlandsche Juristen-Vereeniging

Derived functions
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 19 March 1929

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Diende in 1914 een initiatiefwetsvoorstel in over het voorkomen van ongewenste gedwongen ontruiming van woningen; dit voorstel werd verworpen door de Tweede Kamer
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met justitie, binnenlandse zaken, Indische aangelegenheden en landbouw

Dissenting voting behaviour (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Trad in 1909 uit de SDAP vanwege het door de partij ingestelde verbod voor het blad "De Tribune". Keerde in 1910 echter weer terug.
  • Was in 1913 tegenstander van regeringsdeelname door de SDAP

Private life
  • Overleed in het concentratiekamp Theresienstadt aan cholera
  • Zijn vader was koster

Campaign trail
  • Werd in 1913 gekozen in de districten Amsterdam II en Schoterland en nam zitting voor Schoterland. Versloeg in 1913 in het kiesdistrict Schoterland J. Limburg (vdb) en in Amsterdam II J.R. Snoeck Henkemans (chu). In beide gevallen na herstemming.
  • Versloeg in 1917 H.J. Rijsewijk (sdp)
  • Werd in 1923, 1926 en 1932 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Groningen, Overijssel en Drenthe

Pseudonyms and nicknames
Ictus (pseudoniem in "De Nieuwe Tijd")

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.