Dr. P. (Pepijn) van Houwelingen

foto Dr. P. (Pepijn) van  Houwelingen
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
Bron: Tweede Kamer der Staten Generaal
Source: Parlement.com.

Pepijn van Houwelingen (1980) is sinds 18 januari 2024 lid van de Tweede Kamerfractie van Forum voor Democratie (FVD) i. Eerder was hij dat van 31 maart 2021 tot 6 december 2023 Hij was sinds 2010 als onderzoeker verbonden aan het Sociaal en Cultureel Planbureau en was medeorganisator van het Oekraïne-referendum. De heer Van Houwelingen houdt zich als Tweede Kamerlid onder meer bezig met binnenlandse zaken, Europese zaken, landbouw, natuur en voedselkwaliteit, sociale zaken en werkgelegenheid en volksgezondheid, welzijn en sport. Hij is lid van de enquêtecommissie corona.

FVD
in de periode 2021-heden: lid Tweede Kamer

1.

Personal data

Surnames
Pepijn (Pepijn)

Place and date of birth
Enschede, 24 February 1980

2.

Party/Movement

Party/Parties
FVD (Forum voor Democratie)

3.

Main functions and occupations

  • leiding voorraadbeheer Canon Europe Ltd. te Amstelveen, from August 2009 until February 2010
  • onderzoeker SCP (Sociaal en Cultureel Planbureau), from February 2010 until March 2021
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 31 March 2021 until 6 December 2023
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 January 2024

4.

Party political functions

Summary
  • lid Commissie van Beroep FVD, from 9 January 2021
  • lid bestuur Renaissance Instituut, from 1 January 2021

5.

Other positions

Current
  • penningmeester Stichting 1 juni 2005, from 4 December 2004 (voorheen Burgercomité Oekraïne EU)
  • lid bestuur Tocqueville stichting, from 19 November 2021

Previous
  • lid Burgercomité Oekraïne EU

Derived functions
  • lid Tijdelijke Commissie Corona (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 30 June 2022 until 6 December 2023
  • lid parlementaire enquêtecommissie corona (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 30 January 2024

6.

Education

Secondary education
  • v.w.o., Jacobus College te Enschede

Academic education
  • technische bedrijfskunde, Universiteit Twente, from 1998 until 2002
  • Japankunde, Erasmus Universiteit Rotterdam, from 2002 until 2004

Doctorate
  • wijsbegeerte, Universiteit van Hiroshima, from 2005 until 2009

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Diende in 2022 een initiatiefwetsvoorstel in om de (her)indeling van Haren bij de gemeente Groningen uit 2019 ongedaan te maken. Het wetsvoorstel werd in 2023 verworpen door de Tweede Kamer. (36.052)
  • Diende in 2022 samen met Thierry Baudet een initiatiefwetsvoorstel in over een raadgevend referendum naar Zwitsers model. De Tweede Kamer verwierp dit voorstel in 2023. (36.161)
  • Diende in 2023 een initiatiefwetsvoorstel in over een raadplegend referendum over het Nederlandse EU-lidmaatschap (36.346)

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Speelde in het Burgercomité EU een belangrijke rol bij het organiseren van het raadgevend referendum over het associatieverdrag EU-Oekraïne. In een interview met NRC Handelsblad (31 maart 2016) gaf medeorganisator Arjan van Dixhoorn toe dat Oekraïne hen [Van Houwelingen en hem] niks kon schelen en dat het doel was "de Europese Unie kapotmaken of Nederland uit de EU drijven".
  • Kwam in september 2022 in opspraak nadat hij op twitter een bewerkte foto had gedeeld waarop het leek dat Kuipers een vlag met een hakenkruis hees. Ook minister Van Gennip stond op die foto. De ministers besloten op 30 september beide aangifte tegen hem te doen wegens belediging en/of smaad en/of laster. Hierop startte het OM op 12 december 2022 een strafrechtelijk onderzoek. Dit leidde in april 2023 tot een veroordeling wegens belediging met een boete van € 450.

Private life
  • Hij woonde van eind 2004 tot begin 2009 in Hiroshima

Pseudonyms and nicknames
Vossius (pseudoniem als auteur)

9.

Publications

Complete listing of publications
  • "Social capital in Japan" (dissertatie, 2009)
  • "Oneigentijds" (2010) (onder pseudoniem Vossius)
  • diverse SCP-publicaties en artikelen