Mr. R.J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis

foto Mr. R.J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)
Source: Parlement.com.

Conservatief negentiende-eeuws staatsman. Zoon van Gerrit Schimmelpenninck i en kleinzoon van Rutger Jan i. Was advocaat in Amsterdam en kreeg in 1857 voor de conservatieven zitting in de Tweede Kamer. Speelde een belangrijke rol bij de vorming van het koninklijke kabinet-Van Zuylen van Nijevelt/Heemskerk i, waarin hijzelf de post financiën had. Als minister niet erg populair in de Kamer en daarom in 1874 niet voor de tweede keer minister. Later weer Tweede Kamerlid, als één der laatste conservatieven. Vertrouweling van de koning, die hij ook diende als hofdignitaris; goed bekend in de hogere kringen van Den Haag. Verbleef vaak op zijn buiten in Diepenheim, maar was in de Kamer altijd op zijn post. Kleine, gezette man met een enigszins Amsterdams accent.

conservatief
in de periode 1857-1891: lid Tweede Kamer, minister

1.

First names

Rutger Jan

2.

Personal data

Place and date of birth
Amsterdam, 9 May 1821

Place and date of death
's-Gravenhage, 23 April 1893

3.

Party/Movement

Party/Movement
conservatief

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 22 September 1857 until 1 June 1866 (voor het kiesdistrict Leiden)
  • minister van Financiën, from 1 June 1866 until 3 June 1868
  • grootmeester des Konings, from 3 June 1868 until 23 April 1893
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 27 June 1873 until 11 October 1884 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • opperkamerheer des Konings, from 1 May 1881 until 23 April 1893
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 November 1884 until 18 May 1886 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1 May 1888 until 15 September 1891 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • voorzitter Hofcommissie, from 1 April 1884 until 23 April 1893
  • voorzitter Raad van Commissarissen NRS (Nederlandsche Rhijnspoorweg Maatschappij), around 1888

Derived functions (2/17)
  • voorzitter Commissie van Rapporteurs voor hoofdstuk III (Buitenlandse Zaken) 1891 (Tweede Kamer der Staten-Generaal)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from April 1891 until September 1891

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich als Kamerlid vooral bezig met financiële onderwerpen en handelsaangelegenheden
  • Werkte in december 1861 als conservatief mee aan het ten val brengen van het kabinet-Van Heemstra

Dissenting voting behaviour (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Legislative activities as minister
  • Bracht in 1868 de Wet op de accijns op binnenlandse suiker tot stand

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Vormde in februari 1868 samen met minister Heemskerk de commissie die namens de Koning de buitengewone zitting van de Staten-Generaal opende. Heemskerk sprak de openingsrede uit.

Private life
  • Zijn vader was bankier
  • Zijn stiefmoeder was een dochter van jhr. F.P.G. van Schuylenburg, Tweede Kamerlid

Campaign trail (3/15)
  • Werd in 1887 in het district Deventer verslagen door H.J. Dijckmeester (lib.). Werd in het district 's-Gravenhage eveneens in de eerste stemmingsronde verslagen.
  • Versloeg in 1888 de liberalen H.M.A. baron van der Goes van Dirxland en P.C. Evers, de katholiek L.P.M.H. baron Michiels van Verduynen en de conservatief W.L.A. Gericke
  • Werd in 1891 verslagen door de liberalen J.F.W. Conrad, H.D. Guyot en J.M. Pijnacker Hordijk

Pseudonyms and nicknames
"de Jordaangraaf" (bijnaam ter onderscheiding van Graaf Van Heiden Reinestein, 'de Zandgraaf')

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.