Mr. E.M.J.A. (Maan) Sassen - EU monitor

EU monitor
Friday, October 18, 2019
calendar
foto Mr. E.M.J.A. (Maan) Sassen vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Katholiek politicus die een belangrijke rol speelde in de Indonesische kwestie†i. Was advocaat en gedeputeerde. Behoorde tot de aanhangers van een personalistisch socialisme. Werd in 1946 als juridisch specialist Tweede Kamerlid voor de KVP. In 1948 schoof KVP-leider Romme†i, met wiens nicht hij was getrouwd, hem naar voren als minister van Overzeese Gebiedsdelen in het eerste kabinet-Drees†i. Voorstander van een harde lijn jegens de Republiek Indonesia. Kwam daarover in conflict met zijn collega's, waarop hij in 1949 aftrad. Nadien Eerste Kamerlid, EG-commissaris en gewaardeerd ambassadeur bij de Europese Gemeenschappen. Zelfbewust politicus, die het als minister soms aan tact ontbrak.

KVP
in de periode 1946-1970: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, minister, lid Europees Parlement (vůůr 1979), lid Europese Commissie

1.

First names

Emmanuel Marie Joseph Antony (Maan)

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Hertogenbosch, 11 September 1911

Place and date of death
's-Hertogenbosch, 20 December 1995

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), from 1938 until 22 December 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), from 22 December 1945

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 4 June 1946 until 7 August 1948
  • minister van Overzeese Gebiedsdelen, from 7 August 1948 until 14 February 1949
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 15 July 1952 until 6 November 1956
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 13 November 1956 until 4 February 1958
  • lid Commissie van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom), from 1 March 1958 until 1 July 1967
  • lid Europese Commissie, belast met mededinging, from 2 July 1967 until 1 July 1970 (commissie-Rey)
  • hoofd Permanente Vertegenwoordiging van Nederland bij de Europese Gemeenschappen (titel: buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur) te Brussel, from 1 January 1971 until 1 January 1977

Internment
geÔnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, from 4 May 1942 until 20 December 1943

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Raad van Commissarissen Noord-Brabant Maatschappij Verzekering op het Leven
  • lid studiecommissie voor advies over eventueel herziening Euratomverdrag, from 1979

Derived functions
lid commissie van voorbereiding voor de voorstellen tot Grondwetsherziening inzake Nederlands-IndiŽ en het ontwerp-Unieverdrag (Commissie van Negen) (Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal), from February 1948 until August 1948

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was woordvoerder buitenlandse zaken van de KVP-Tweede Kamerfractie. Hield zich verder bezig met financiŽn (Bankwet, Benelux-douane-overeenkomst) en justitie
  • Was woordvoerder defensie, buitenlandse zaken en economische zaken van de KVP-Eerste Kamerfractie. Hield zich ook bezig met justitie en verkeer en waterstaat.

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister (2/5)
  • Verdedigde op 20 december 1948 in de Tweede Kamer de kabinetsbeslissing tot een militaire actie (tweede politionele actie) in IndonesiŽ
  • Was in januari 1949 de eerstverantwoordelijke voor de indiening van het wetsvoorstel Bewind IndonesiŽ in Overgangstijd. Deze wet moest de komst van een federaal IndonesiŽ deel regelen dat deel zou zijn van het Koninkrijk der Nederlanden, met een Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon als hoogste gezagsdrager en een federale Indonesische regering en federaal Vertegenwoordigend Lichaam. Het wetsvoorstel bleef onafgedaan en werd in 1950 ingetrokken. (1.106)

Legislative activities as minister
  • Verdedigde in augustus en september 1948 met succes de tweede lezing van de Grondwetsherziening, waarbij de weg werd geopend voor overdracht van de soevereiniteit over Nederlands-IndiŽ
  • Bracht in 1948 de Noodwet-IndonesiŽ tot stand, waarbij de functie van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon werd gecreŽerd en federale organen werden ingesteld. (1.018)

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/5)
  • Fel tegenstander van de Republiek IndonesiŽ
  • Trad af toen het kabinet zijn plan om IndonesiŽ eventueel te 'abandonneren' verwierp. Hij wilde dat de bevoegdheden van de door de Veiligheidsraad in te stellen speciale commissie (UNCI) zouden worden beperkt. Daartoe dienden diplomatieke stappen te worden gezet bij de Verenigde Staten om de Veiligheidsraadresolutie in die zin te wijzigen. Bleef die wijziging uit dan moest Nederland in zijn ogen IndonesiŽ opgeven en de verantwoordelijkheid bij de VS leggen.
  • Behoorde begin jaren'50 tot de groep-Steenberghe, die zich keerde tegen een te progressieve koers van de KVP

Private life
Getrouwd met een nicht van C.P.M. Romme. Zijn schoonvader, Constant I.J.M. Romme (1871-1937), was administrateur van de godshuizen te 's-Hertogenbosch.

Campaign trail
  • Werd in 1952 en 1956 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

Non-acceptance of political functions
  • lid Tweede Kamer, May 1949 (vacature-Fiťvez)

Pseudonyms and nicknames
Had als bijnaam 'Euromaan'

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.