Europa Vandaag: twee volle plenaire dagen in Brussel voor de boeg

Wednesday, May 31 2023, 8:15

Europa Vandaag brengt u dagelijks op de hoogte van de activiteiten in de Europese politiek. Geselecteerd en becommentarieerd door de redactie van Europa-Nu.nl. Raadpleeg dagelijks de rubriek om op de hoogte te blijven van Europese ontwikkelingen!

 
Plenary session - Week 22 2017 in Brussels - Votes and explanations of votes
Bron: Copyright: © European Union 2017 - Source : EP.

Tweedaagse plenaire vergadering van start...

Vandaag begint een tweedaagse plenaire week van het Europees Parlement1 in Brussel. Een volle dag, met ook grote rollen voor de Nederlandse Europarlementariërs. Hierover later meer... Eerst aandacht voor de grote ramp die tien jaar geleden plaatsvond in Bangladesh: het instorten van het Rana Plaza, een fabriekspand in Savar. Voorzitter van het Europees Parlement2 Roberta Metsola3 zal hier vandaag, tien jaar na de ramp die aan meer dan 1100 mensen het leven kostte, in het Europees Parlement een verklaring over afleggen.

Verder ook nog belangrijk bezoek in Brussel: de president van Georgië, Salome Zoerabisjvili, spreekt het Europees Parlement toe. Georgië wil al lange tijd lid worden van de EU, maar het land heeft nog steeds geen formele kandidaatstatus. Zal de president voor het oog van de Europese volksvertegenwoordigers een vurig pleidooi houden voor lidmaatschap?

 

Europees Parlement
Bron: Copyright: © European Union 2017 - Source : EP.

...met grote rol voor Nederlandse Europarlementariërs

Dan terug naar het Nederlands tintje van vandaag. Nederlandse Europarlementariërs laten zich namelijk volop horen. Zo wordt er gedebatteerd over plannen rondom de zorgvuldigheid in het bedrijfsleven op gebied van duurzaamheid, waarbij PvdA-politicus Lara Wolters4 een grote rol speelt als rapporteur.

Verder komt de 'kwestie-Hongarije5' weer langs: Europarlementariër Thijs Reuten6 voert hier namens de sociaaldemocratische fractie het woord over. Grote kans dat het ook zal gaan over het ongemak dat steeds meer wordt gevoeld rondom het voorzitterschap dat volgend jaar in handen van Hongarije zal vallen.

En verder zal Agnes Jongerius7, óók lid van de PvdA fractie, het woord voeren over het versterken van de sociale dialoog.

 

Josep Borrell
Bron: The Council of the European Union

Lancering EUPM Moldavië

Vandaag vindt de officiële lancering plaats van de European Union Partnership Mission (EUPM) in Moldavië. Bij deze gelegenheid is EU-buitenlandchef8 Josep Borrell9 aanwezig. EUPM is de dertiende civiele missie van de Europese Unie10, opgericht in het kader van het gemeenschappelijk veiligheids- en defensiebeleid (GVDB).

De civiele missie heeft als doel het vergroten van de weerbaarheid van de veiligheidssector van het land op het gebied van onder andere crisisbeheersing. Als gevolg van de Russische invasie in Oekraïne is ook Moldavië onder druk komen te staan. Rusland probeert al enkele tijd de kandidaat-lidstaat te destabiliseren.

Borrell is niet de enige die vandaag aanwezig is in de Moldavische hoofdstad Chisinau. Ook Von der Leyen is in Chisinau en spreekt daar met de president van Moldavië, Maia Sandu. De twee Eurocommissarissen blijven ook nog een nachtje slapen in Moldavië.


En verder...

...wordt er in het College van Commissarissen11 gesproken over grensoverschrijdende bescherming van kwetsbare volwassenen.

  • Beleid recht en veiligheid

Europa in een oogopslag

 

Datum & tijd

Organisatie

Agenda

31 mei

Europees Parlement

Plenaire vergadering

31 mei

Europese Commissie (Borrell)

Borrell is aanwezig bij de officiële lancering van de EU Partnership Mission in Moldavië

31 mei

Europese Commissie (Von der Leyen)

Von der Leyen is in Moldavië en spreekt met president Maia Sandu.

31 mei

Europese Commissie

College van commissarissen

Read more ...

  • Europa Vandaag

  • 1. 
    The European Parliament is the EU's law-making body. It is directly elected by EU voters every 5 years.
    What does the Parliament do?
    The Parliament has 3 main roles:
    Legislative
     
  • 2. 
    De Voorzitter geeft leiding aan alle activiteiten van het Parlement. Zij zit de plenaire vergaderingen en de vergaderingen van de Conferentie van voorzitters voor. Ook vertegenwoordigt zij het Parlement naar buiten toe, met name in de internationale betrekkingen.
     
  • 3. 
    Roberta Metsola (1979) is sinds 18 januari 2022 voorzitter van het Europees Parlement. Zij is een Maltese christendemocrate, die sinds april 2013 lid van het Europees Parlement is. Sinds november 2020 was zij vicevoorzitter van het parlement. Mevrouw Metsola is advocaat en was internationaal secretaris van de Nationale Partij en medewerker van Hoge Vertegenwoordiger Catharine Ashton.
     
  • 4. 
    Lara Wolters (1986) is a member of the European Parliament since 9 July 2019 as an independent member, and is aligned with the Progressive Alliance of Socialists and Democrats. She is elected on behalf of the Netherlands.
     
  • 5. 
    De Europese Commissie en het Europees Parlement zijn bezorgd over de staat van de rechtsstaat in Hongarije. Premier Viktor Orbán (Fidesz) bracht de media steeds meer onder zijn controle, legde de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht steeds verder aan banden, versterkte zijn grip op de centrale bank en liet na corruptie aan te pakken. Daarnaast nam hij de rechten van de lhbti-gemeenschap regelmatig onder vuur. Vanuit de Commissie is een aantal keer actie ondernomen om omstreden voorstellen van tafel te krijgen of besluiten terug te draaien, maar de Commissie boekte hierin weinig echte successen.
     
  • 6. 
    Thijs Reuten (1974) is a member of the European Parliament since 15 April 2021 as an independent member, and is aligned with the Progressive Alliance of Socialists and Democrats. He is elected on behalf of the Netherlands.
     
  • 7. 
    Agnes Jongerius (1960) is member of the European Parliament and vice-chair of the committee on employment and social affairs. She rose to prominence as chair of the largest federation of trade unions in the Netherlands, a position she held from 2005 to 2012. Jongerius was known for both her tenacity and her understanding of complex issues. Agnes Jongerius is still involved with initiative aimed at strengthening the position of women in the public and corporate sector.
     
  • 8. 
    De Hoge Vertegenwoordiger (HV) geeft de Europese Unie internationaal gezien één gezicht en één stem op het terrein van het buitenlands en veiligheidsbeleid. Zo moet er meer samenhang in het externe optreden en het buitenlandse beleid van de Europese Unie komen. De HV deelt het podium met de Vaste voorzitter van de Europese Raad. Deze onderhoudt namens de EU de contacten op het niveau van staatshoofden en regeringsleiders.
     
  • 9. 
    Josep Borrell Fontelles (1947) is the high representative for foreign and security policy of the EU in the Von der Leyen Commission since December 1st 2019 on behalf of Spain. He served as minister in several governments in Spain, and as member of the European Parliament - which he chaired from 2004-2007. He was aligned with the Progressive Alliance of Socialists and Democrats.
     
  • 10. 
    De Europese Unie (EU) is het belangrijkste samenwerkingsverband in Europa. De deelnemende landen hebben voor deze Unie een aantal organisaties opgericht waaraan zij een deel van hun eigen bevoegdheden hebben overgedragen. Dit zijn onder meer het Europees Parlement, de Europese Commissie, de Raad en het Europese Hof van Justitie.
     
  • 11. 
    The Commission is composed of the College of Commissioners of 28 members, including the President and vice-presidents. The Commissioners, one from each EU country, provide the Commission's political leadership during their 5-year term. Each Commissioner is assigned responsibility for specific policy areas by the President.