Dr. J. (Josep) Borrell Fontelles - EU monitor

EU monitor
Monday, June 1, 2020
calendar

Dr. J. (Josep) Borrell Fontelles

foto Dr. J. (Josep) Borrell Fontelles vergrootglas
Source: Europa Nu.

Josep Borrell Fontelles (1947) was a member of the European Parliament from 20 July 2004 to 13 July 2009 as an independent member, and was aligned with the Progressive Alliance of Socialists and Democrats. Borrell Fontelles took seat in Parliament on behalf of Spain.

1.

Personal data

Name and surname

Josep Borrell Fontelles

Date of birth

24 April 1947 (Pobla de Segur)

Country

Spain

2.

Political affiliation

European political group

Progressive Alliance of Socialists and Democrats