S.A.M. (Sigrid) Kaag MA, MPhil

foto S.A.M. (Sigrid) Kaag MA, MPhil
bron: D66
Source: Parlement.com.

Sigrid Kaag (1961) is sinds 10 januari 2022 minister van Financiën en viceminister-president in het kabinet-Rutte IV i. Zij was eerder tot 29 mei 2021 minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelings­samenwerking en van 25 mei 2021 tot 17 september 2021 minister van Buitenlandse Zaken. Sinds 2020 is zij politiek leider van D66 en van 31 maart 2021 tot 10 januari 2022 was zij Tweede Kamerlid. Mevrouw Kaag was voor haar ministerschap diplomate bij de VN. Sinds januari 2015 was zij VN-coördinator in Libanon en daarvoor onder meer betrokken bij de VN-missie ter vernietiging van chemische wapens in Syrië. Eerder werkte zij onder andere bij de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen en bij UNICEF. Mevrouw Kaag begon haar loopbaan bij Shell en het ministerie van Buitenlandse Zaken.

D66
in de periode 2017-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, minister, politiek leider

1.

First names

Sigrid Agnes Maria (Sigrid)

2.

Personal data

Place and date of birth
Rijswijk (Z.H.), 2 November 1961

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • D66 (Democraten 66), from 2009 until 2010
  • D66 (Democraten 66), from December 2016

4.

Main functions and occupations

  • hoofd gezamenlijke VN-/OPCW-missie ter vernietiging van chemische wapens in Syrië, from October 2013 until 1 October 2014
  • speciaal VN-coördinator voor Libanon (UNSCOL), from 17 January 2015 until October 2017
  • minister zonder portefeuille, minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, from 26 October 2017 until 29 May 2021 (taak beëingd bij K.B. van 28 mei 2021)
  • minister van Buitenlandse Zaken ad interim, from 13 February 2018 until 7 March 2018 (na het aftreden van minister Zijlstra)
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 March 2021 until 25 May 2021 (vanaf 25 mei 2021 alleen 'coördinatie formatie')
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 31 March 2021 until 10 January 2022
  • minister van Buitenlandse Zaken, from 25 May 2021 until 17 September 2021
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 28 September 2021 until 10 January 2022
  • minister van Financiën en (eerste) viceminister-president, from 10 January 2022

Responsibilities as minister
  • Was als minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking belast met internationale handel, ontwikkelingssamenwerking en internationaal milieu- en klimaatbeleid

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

Policy-making activities as minister (2/13)
  • Sloot zich als minister van Buitenlandse Zaken in juni 2021 aan bij een verklaring van 16 landen over de ernstige zorgen over de goedkeuring door het Hongaarse parlement van wetgeving die LHBTIQ-personen discrimineert
  • Bracht in april 2002 als minister van Financiën een beleidsbrief uit over het begrotingsproces. Daarin worden varianten aangegeven voor verandering van dat proces. Doel is het bieden van meer tijd aan het parlement voor behandeling van de begroting. In de voorkeursvariant krijgt de Voorjaarsnota het karakter van de huidige Miljoenennota. De definitieve nota komt dan op Prinsjesdag.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Versloeg in 2020 de relatief onbekende Ton Visser bij de lijsttrekkersverkiezing voor D66. Zij kreeg 95,7 procent, tegen 3,1 procent voor Visser.
  • Trad op 16 september 2021 af als minister van Buitenlandse Zaken, nadat de Tweede Kamer haar beleid had afgekeurd inzake het verloop van de evacuaties vanuit Afghanistan na de overname van de macht door de Taliban
  • Was op 10 januari 2022 niet aanwezig op Paleis Noordeinde om zich als minister te laten beëdigen, maar dit gebeurde online. Vanwege een coronabesmetting zat zij in quarantaine.

Private life (3/5)
  • Zij spreekt zes talen, waaronder Spaans en Arabisch
  • Zij woonde onder andere in Genève, Amman (Jordanië), New York en Beiroet (Libanon)
  • Haar echtgenoot was tandarts en voormalig ambassadeur van Palestina in Zwitserland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.