Prof.Dr. J.R. (Joao) de Deus Pinheiro

Source: Europa Nu.

De Portugees João de Deus Pinheiro (1945) was lid van de Europese Commissie in de periode 1993-1999. In de commissie-Delors III was hij belast met relaties met het parlement en met de lidstaten en in de commissie-Santer had hij de portefeuille relatie met Afrika en Midden-Amerika. De Deus Pinheiro is lid van de centrumrechtse PSD en maakte diverse malen deel uit van kabinetten, onder meer als minister van Buitenlandse Zaken. Daarvoor was hij hoogleraar scheikunde aan de Universiteit van Minho.

in de periode 1993-1999: lid Europese Commissie

1.

First names

Joao Rogado (Joao)

2.

Personal data

Country
Portugal

Place and date of birth
Lissabon, 11 July 1945

3.

Party/Movement

Party
PSD (Partido Social Democrata) (christendemocratisch)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • wetenschappelijk assistent scheikunde, Universiteit van Lourenço Marques (Mozambique), from 1970 until 1973
  • lector scheikunde, Universiteit van Minho, from 1976 until 1977
  • hoogleraar scheikunde, Universiteit van Minho, from 1977 until 1979
  • rector Universiteit van Minho, from 1984 until 1985
  • lid Vergadering van Afgevaardigden
  • staatssecretaris van Onderwijs en Onderwijsbestuur, from 1982 until 1985 (kabinet-Pinto Balsemao)
  • minister van Onderwijs en Cultuur, from 6 November 1985 until 17 August 1987 (kabinet-Cavaco Silva I)
  • minister van Buitenlandse Zaken, from 17 August 1987 until January 1993 (kabinetten-Cavaco Silva II en III)
  • lid Europese Commissie, belast met informatie en relaties met het Europees parlement en lidstaten, voorlichting, cultuur en media en Bureau voor officiële publicaties, from 6 January 1993 until 25 January 1995 (commissie-Delors III)
  • lid Europese Commissie, belast met betrekkingen met Afrika, het Caraïbisch gebied en landen in de Stille Zuidzee (incl. ontwikkelingshulp), from 25 January 1995 until 17 September 1999 (commissie-Santer)
  • belast met hervorming van de staatsinstellingen, from 2003 until 2004
  • lid Raad van Bestuur energiebedrijf "Galp", from 2000 until 2005
  • lid Raad van Bestuur filmmaatschappij "ZON Lusomundo", from 2003 until 2005
  • lid Europees Parlement, from 20 July 2004

5.

Party political functions

Previous
  • vicevoorzitter EVP/ED-fractie Europees Parlement

6.

Education

Academic education
  • scheikunde (scheikundig ingenieur), Instituto Superior Técnico, until 1976
  • studie Universiteit van Birmingham

7.

Miscellaneous

algemeen
  • Tijdens het Portugese voorzitterschap van de Europese Gemeenschap in de eerste helft van 1992 speelde hij een belangrijke rol bij de onderhandelingen over de toekomstige EG-financiering