L. (Leon) Brittan - EU monitor

EU monitor
Sunday, March 29, 2020
calendar

L. (Leon) Brittan

foto L. (Leon) Brittan vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Source: Europa Nu.

Leon Brittan (1939) is een conservatieve Britse politicus uit een oorspronkelijk Joods-Litouwse familie. Hij was in de Commissies-Delors II en III europees commissaris voor mededinging en in de commissie-Santer commissaris voor buitenlandse betrekkingen. Brittan was advocaat en kreeg in 1974 zitting in het Lagerhuis. Vanaf 1981 behoorde hij tot de vooraanstaande leden van het kabinet-Thatcher, maar in 1986 moest hij aftreden vanwege een affaire rond een helikopterbedrijf. Als lid van de Europese Commissie zette hij zich in voor een Europees-Amerikaanse Vrijhandelszone. Sinds 2000 is Brittan lid van het Hogerhuis.

in de periode 1989-1999: lid Europese Commissie

1.

First name

Leon (Leon)

2.

Personal data

Country
Verenigd Koninkrijk

Place and date of birth
Londen, 25 September 1939

Place and date of death
Londen, 21 January 2015

3.

Party/Movement

Party
Conservative Party (Conservatieven)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • advocaat, from 1962
  • lid Lagerhuis, from March 1974 until 1 January 1989 (voor het district Cleveland and Whitby en vanaf 1983 voor Richmond)
  • staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, from May 1979 until 5 January 1981 (kabinet-Thatcher)
  • Chief Secretary of the Treasury (kabinetslid belast met begrotingsaangelegenheden), from 5 January 1981 until 11 June 1983 (kabinet-Thatcher)
  • minister van Binnenlandse Zaken (Home Secretary), from 11 June 1983 until 2 September 1985 (kabinet-Thatcher)
  • minister van Handel en Industrie, from 2 September 1985 until 22 January 1986 (kabinet-Thatcher)
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met mededinging en financiŽle instellingen, from 6 January 1989 until 6 January 1993 (commissie-Delors II)
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met de betrekkingen met Noord-Amerika, Japan, China, GOS, Midden- en Oost-Europa en handel, from 6 January 1993 until 25 January 1995 (commissie-Delors III)
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met de betrekkingen met Noord-Amerika, AustraliŽ, Nieuw-Zeeland, Japan, China, Hong Kong, Macao en Korea, handel en relaties met de OEES en WHO, from 25 January 1995 until 17 September 1999 (commissie-Santer)
  • adviseur Raad van Bestuur van Unilever
  • lid Hogerhuis, from 29 February 2000 until 21 January 2015 (life peer)

5.

Education

Academic education
  • rechten, Trinity College, University of Cambridge

6.

Activities

Activities on European affairs
  • Bracht in 1989 de Europese fusieverordening tot stand, waardoor de EG-commissaris voor mededinging het laatste woord krijgt over concentraties in het bedrijfsleven
  • Keurde in 1990 een samenwerkingsakkoord tussen KLM, Sabena en British Airways af vanwege strijdigheid met de Europese concurrentieregels
  • Voerde in de jaren negentig in het kader van GATT namens de EU onderhandelingen met de VS over internationale wereldhandelstarieven
  • Wist in 1997 namens de EU een akkoord te bereiken over liberalisering van de internationale telecommarkt

7.

Miscellaneous

algemeen
  • Trad in 1986 af als minister van Handel en Industrie vanwege de Westland-affaire. Westland was de enige Britse producent van helikopters en in het kabinet-Thatcher ontstond een conflict tussen Brittan en minister Heseltine van Defensie over de vraag welke bedrijven partner van Westland moesten worden.
  • Was in 1994 in de race voor het voorzitterschap van de Europese Commissie

Pseudonyms and nicknames
"SLB"

Titles of nobility
  • baron Brittan of Spennithorne