Drs. M. (Martin) Bosma

foto Drs. M. (Martin) Bosma
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Tweede Kamer
Source: Parlement.com.

Martin Bosma (1964) is sinds 14 december 2023 voorzitter van de Tweede Kamer en sinds 30 november 2006 lid van de Tweede Kamerfractie van de PVV i. Hij was in de periode 2004-2006 medewerker van de fractie Groep-Wilders en daarvoor werkzaam in de journalistiek en onder meer mededirecteur van een mediabedrijf. De heer Bosma hield zich als Kamerlid vooral bezig met binnenlandse zaken, hoger en wetenschappelijk onderwijs, media en cultuur. Hij was fractiesecretaris en (tweede) ondervoorzitter van de Kamer. Eerder was hij lid van de onderzoekscommissie onderwijsvernieuwingen.

PVV
in de periode 2006-heden: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer

1.

Personal data

Surnames
Martin (Martin)

Place and date of birth
Wormer, 16 July 1964

2.

Party/Movement

Party/Parties
PVV (Partij voor de Vrijheid)

3.

Main functions and occupations

  • werkzaam als journalist bij o.a. Zaanlander, CNN Business News, Nightline (ABC News), RTL New York, Trouw, Veronica Nieuwsradio, NOS Journaal, de Wereldomroep en Oog in Oog (Net 5), from 1981 until 1999 (onder meer als financieel-economisch medewerker)
  • manager Cameo Newsbites (aanbieder van tekst- en videonieuws), from 2000 until 2001
  • directeur NRG (Nederlandse Radiogroep), from 2002 until January 2004 (zusterbedrijf van de Nederlandse Tijdschriftengroep, onderdeel van de IMCA Group)
  • politiek secretaris en campagneleider Groep-Wilders/PVV, from 2004 until November 2006
  • campagneleider referendum Europese Grondwet ('Nederland moet blijven'), 2005
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 30 November 2006
  • waarnemend voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 September 2012 until 25 September 2012 (als laatst afgetreden (tweede) ondervoorzitter)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 14 December 2023

4.

Party political functions

Previous
  • campagneleider Groep-Wilders/PVV Tweede Kamerverkiezingen 2006
  • fractiesecretaris PVV Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 November 2006 until 14 December 2023

5.

Other positions

Previous
  • voorzitter Stichting "De Houtwerker", Zaanstad
  • campagnemedewerker "Clinton for President", New York
  • Downeyside, opvang gettojeugd, Lower East Side, New York City
  • columnist "NRC Handelsblad", from November 2010 until July 2011
  • presentator "Hoeksteen Live!", tv-programma van Salto Amsterdam

Derived functions
  • lid Tijdelijke Commissie Parlementair Onderzoek Onderwijsvernieuwingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 25 April 2007 until 22 December 2008
  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, from November 2007 until November 2010
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 23 June 2010 until 14 December 2023
  • tweede ondervoorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 30 June 2010 until 5 December 2012
  • lid Interparlementaire Commissie van de Nederlandse Taalunie, from November 2010
  • ondervoorzitter Contactgroep Frankrijk (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 16 February 2022
  • leider Nederlandse delegatie, Interparlementaire Commissie van de Nederlandse Taalunie, from October 2023
  • voorzitter Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 14 December 2023
  • voorzitter Commissie voor de Werkwijze (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 14 December 2023

6.

Education

Academic education
  • bestuurskunde, Universiteit van Amsterdam, until 1990, remark: politiclogie
  • sociologie (liberal studies, New School for Social Research te New York, until 1992 (Master's degree)

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Nam in 2013 de verdediging over van een in 2012 door Johan Driessen ingediend initiatiefwetsvoorstel over verruiming van de vrijheid van meningsuiting en aanpassing van de strafbepalingen in het Wetboek van Strafrecht. Het voorstel bleef onafgedaan. (33.369)
  • Diende in 2014 samen met Geert Wilders een initiatiefwetsvoorstel in over het stellen van regels over het uiterlijk van Zwarte Piet. De Tweede Kamer verwierp het voorstel in 2017. (34.078)
  • Diende in 2016 samen met Geert Wilders een initiatiefwetsvoorstel in over intrekking van de goedkeuringswet associatieovereenkomst tussen de Europese Unie en Oekraïne (34.499)
  • Diende in 2019 samen met Geert Wilders een initiatiefwetsvoorstel in over uitbreiding van de uitsluitingsgronden van het kiesrecht en een verbod op meervoudige nationaliteit bij bepaalde ambtsdragers (Grondwetsherziening, eerste lezing). Het wetsvoorstel werd in 2024 ingetrokken. (35.144)

Dissenting voting behaviour
  • Stemde in 2022 als enige van zijn fractie vóór een (verworpen) amendement-Van Meijeren over het verplicht bekijken van de echo bij zwangerschapsafbreking
  • Behoorde in 2022 tot de zeven leden van zijn fractie die tegen het initiatiefwetsvoorstel-Paternotte c.s. over afschaffing van de vijf dagen bedenktijd voor de afbreking van zwangerschappen stemden
  • Stemde in 2023 als enige voor het Presidium-voorstel om de drie FVD-leden voor een week te schorsen vanwege het niet melden van nevenfuncties

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in 2001 medeoprichter van de Nederlandse Radiogroep. Tot de NRG, waarvan hij (mede)directeur was, behoorden onder andere de zenders Nieuws FM, Mega FM en Colorful Radio. De laatste zender was opgericht als landelijk radiostation voor alle jongeren tussen 13 en 35 jaar in "onze multiculturele samenleving" en werd in 2001 door NRG overgenomen van de noodlijdende Colorful Group BV.
  • Eiste in 2002 met succes bij de rechter veiling van frequenties van commerciële radiozenders. In 2003 werd een frequentie voor Colorful Radio door de overheid echter afgewezen op grond van de commerciële levensvatbaarheid en de kwaliteit van het programma-aanbod. Kwam in 2002 in conflict met de publieke omroep toen die met het plan kwam een minderhedenzender op te richten voor de vier grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag). Die zender (FunX) van de Stichting G4-Radio zou worden voorzien van etherfrequenties in die steden. Bosma noemde dit 'marktbederf'. Colorful Radio werd begin 2004 aangekocht door Publieke Omroep Beheer. (kamerstuk 29.657, nr. 5)
  • In 2013 zag uitgeverij Prometheus/Bert Bakker af van uitgave van een door hem geschreven boek over de Nederlandse 'handlangers' van het Zuid-Afrikaanse ANC. In 2015 verscheen het boek alsnog.
  • Werd in 2016 verslagen in de strijd om het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Hij kreeg in de eerste stemronde 11 van de 147 geldige stemmen.
  • Werd in 2021 verslagen in de strijd om het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Hij kreeg 27 van de 139 geldige stemmen.
  • Werd op 14 december 2023 gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer door in de tweede stemronde Tom van der Lee (GL-PvdA) met 75 tegen 66 stemmen te verslaan (Roelien Kamminga kreeg vijf stemmen).

9.

Publications

Complete listing of publications
  • "De schijnelite van de valsemunters" (2010)
  • "Minderheid in eigen land" (2015)

Publications
  • Remco Meijer, "PVV'er Bosma: Gedreven door complotten", De Volkskrant, 16 juni 2009
  • Pieter van Os en Herman Staal, "'Ik denk, dus ik ben PVV'", NRC Weekblad, 25 en 26 september 2010
  • Leon Willems, "'Politiek zit mij als een oud pak. De PVV is een spannend avontuur dat ik voor geen goud zou willen missen'", Het Financieele Dagblad, 25 september 2010
  • Koen Vossen, "Rondom Wilders. Portret van de PVV" (2013), met name p. 118
  • Ally Smid, "'Het einde van Nederland is nabij'", Trouw, bijlage Letter & Geest, 13 juni 2015
  • Frank Hendrickx en Remco Meijer, "Martin Bosma: de frontsoldaat in Wilders' cultuuroorlog die Kamervoorzitter wil worden", De Volkskrant 12 december 2023

10.

Family

Marital status
gehuwd, remark: met een redactrice van Trouw