P.-H.Ch. (Paul-Henri) Spaak - EU monitor

EU monitor
Saturday, April 4, 2020
calendar

P.-H.Ch. (Paul-Henri) Spaak

foto P.-H.Ch. (Paul-Henri) Spaak vergrootglas
bron: NAVO
Source: Europa Nu.

De Belg Paul-Henri Spaak (1899-1972) geldt als een van de belangrijkste grondleggers van de Europese samenwerking na de Tweede Wereldoorlog. Was in 1944 mede-initiatiefnemer voor de oprichting van de Benelux, van 1949 tot 1951 voorzitter van de Raad van Europa, en van 1952 tot 1954 voorzitter van de Europese Commissie voor Kolen en Staal. Verder was hij in 1945 de eerste voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, en van 1957 tot 1961 secretaris-generaal van de NAVO. Tussen 1936 en 1966 diverse malen premier en minister van Buitenlandse Zaken van BelgiŽ.

in de periode 1936-1966: vooraanstaande Europeanen

1.

First names

Paul-Henri Charles (Paul-Henri)

2.

Personal data

Country
BelgiŽ

Place and date of birth
Schaarbeek (BelgiŽ), 25 January 1899

Place and date of death
Braine-l'Alleud (BelgiŽ), 31 July 1972 (Eigenbrakel)

3.

Party/Movement

Party
  • BWP (Belgische Werkliedenpartij), from 1920 until 1945
  • BSP (Belgische Socialistische Partij), from 1945

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • advocaat te Brussel
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, arrondissement Brussel, from February 1932 until 1957
  • minister van Verkeerswezen en P.T.T., from 25 March 1935 until 26 May 1936 (kabinet-Van Zeeland I)
  • minister van Buitenlandse Zaken, from February 1936 until 13 June 1938 (kabinet-Van Zeeland II)
  • eerste minister, from 13 June 1938 until 21 February 1939
  • minister van Buitenlandse Zaken, from 3 September 1939 until January 1946 (kabinet-Pierlot; was in Londen ook belast met informatie en propaganda)
  • eerste minister, from 13 March 1946 until 13 March 1946
  • minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel, from 13 March 1946 until 20 March 1947 (kabinetten-Van Acker III en -Huysmans)
  • eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken, from 20 March 1947 until 11 August 1949
  • minister van Staat, 11 August 1949
  • burgemeester van Sint-Gillis (Brussel), from 1953 until 1957
  • minister van Buitenlandse Zaken, from 23 April 1954 until 13 May 1957 (kabinet-Van Acker IV)
  • secretaris-generaal NAVO (Noord-Atlantische Verdragsorganisatie), from 16 May 1957 until 4 March 1961
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, arrondissement Brussel, from February 1961 until 1966
  • vice-eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken, from 25 April 1961 until 28 July 1965 (kabinet-LefŤvre)
  • minister van Buitenlandse Zaken, from 28 July 1965 until 19 March 1966 (kabinet-Harmel)

5.

Education

Academic education
  • rechten Universiteit van Brussel

6.

Miscellaneous

Miscellaneous information
  • Was in het kabinet te Londen ook belast met informatie en propaganda
  • Mede-initiatiefnemer voor de vorming van een tolunie met Nederland, die zou leiden tot oprichting van de Benelux, from 1941 until 1944

7.

Family

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd