Dr. W. (Willem) Banning

foto Dr. W. (Willem) Banning
bron: Gemeentearchief Rotterdam
Source: Parlement.com.

Gezaghebbend religieus-socialist, partijbestuurder en medeoprichter van de PvdA. Was aanvankelijk onderwijzer, maar kreeg later gelegenheid om theologie te gaan studeren. Kwam toen in aanraking met het marxisme. Na zijn studie vrijzinnig-hervormd predikant en vanaf eind jaren'20 voorman van de religieus-socialistische beweging in Nederland. Tevens hoogleraar in Leiden. Partijbestuurder van de SDAP en vooraanstaand pacifist. Na de bevrijding actief in de Nederlandse Volksbeweging en voorzitter van het oprichtingscongres van de PvdA.

in de periode 1945-1946: opiniemakers/erflaters

1.

First name

Willem (Willem)

2.

Personal data

Place and date of birth
Makkum (gem. Wonseradeel, Frl.), 21 February 1888

Place and date of death
Driebergen (gem. Driebergen-Rijsenburg), 7 January 1971

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), from 1916 until 9 February 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 9 February 1946

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations (2/11)
  • belast met de leiding van Instituut 'Kerk en Wereld' te Driebergen, from 1945 until 1953
  • buitengewoon hoogleraar kerkelijke sociologie (sinds 1952 tevens wijsgerige sociologie), Rijksuniversiteit Leiden, from 31 December 1945 until 14 May 1958

Internment
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, from May 1942 until December 1943

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter studiecommissie politieke partijen, NVB (Nederlandse Volksbeweging), from November 1945 until January 1946
  • lid redactie maandblad "Wending", from 1946 (medeoprichter)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

Activities on European affairs
  • Pacifist

9.

Miscellaneous

Private life (3/7)
  • Was in 1945 oprichter van het Sociologisch Instituut van de Nederlandse Hervormde Kerk in Utrecht en daarna betrokken bij activiteiten van dit instituut.
  • Zijn echtgenote was onderwijzeres
  • Zijn vader was haringvisser

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.