Dr. P.H. (Pieter) Omtzigt

foto Dr. P.H. (Pieter) Omtzigt
bron: Website CDA.nl
Source: Parlement.com.

Pieter Omtzigt (1974) is sinds 3 juni 2003 Tweede Kamerlid. In de periode 2003-2021 was hij lid van de CDA-fractie. Sinds 15 september 2021 is hij zelfstandig lid, nadat hij op 12 juni 2021 zijn partijlidmaatschap op had gezegd. De heer Omtzigt studeerde economie en statistiek in Exeter en Rome en promoveerde in 2003 in Florence op een proefschrift, getiteld 'Essays on cointegration'. Daarnaast was hij actief bij de jongerenorganisatie van het CNV. De heer Omtzigt was woordvoerder belastingen, EMU, bankenunie en eurobeleid. Verder hield hij zich bezig met pensioenen.

CDA, lid-Omtzigt
in de periode 2003-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Pieter Herman (Pieter)

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Gravenhage, 8 January 1974

3.

Party/Movement

Party/Parties
CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 2000 until 12 June 2021

National political party
Lid-Omtzigt, from 15 September 2021

4.

Main functions and occupations

  • onderzoeker Universiteit van Insubrië (Varese, Italië), from November 2000 until 1 November 2002
  • post-doctoraal onderzoeker aan de Universiteit van Amsterdam, from 1 November 2002 until 3 June 2003
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 3 June 2003 until 17 June 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 26 October 2010 until 26 May 2021 (tijdelijk vervangen door H. Bontenbal)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 2021
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) Lid-Omtzigt, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 2021

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/6)
  • columnist "Scienceguide", from November 2014
  • lid Raad van Advies Actuarieel Genootschap, from May 2017

Previous
  • lid hoofdbestuur Jongerenorganisatie CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond), from 1991 until 1993
  • columnist "Jalta.nl", from November 2014 until May 2017

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/6)
  • rapporteur verongelukken Pools vliegtuig in 2010 (Parlementair Vergadering van de Raad van Europa), 2018
  • rapporteur transparantie EU-informatievoorziening (Tweede Kamer der Staten-Generaal)

Honorary positions
  • lid Comité van Aanbeveling Utrechts Byzantijns Koor, from December 2013
  • lid Comité van Aanbeveling FAON (erkenning Armeense genocide), from 1 February 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/12)
  • Bracht in 2018 samen met Eppo Bruins (CU) een initiatiefnota uit over het nabestaandenpensioen (34.996)
  • Had samen met Renske Leijten (SP) vanaf 2017 een groot aandeel in het aan het licht brengen van de kinderopvangtoeslagaffaire. Maakte zich sterk voor genoegdoening aan ouders van wie de Belastingdienst ten onrechte de kinderopvangtoeslag had stopgezet.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/8)
  • Rapporteerde in 2019 aan de Raad van Europa over ondermijning van de Maltese rechtsstaat
  • Werd in 2020 bij de lijsttrekkersverkiezing in het CDA verslagen door Hugo de Jonge. Hij kreeg 49,3 procent van de stemmen, tegen 50,7 procent voor De Jonge.
  • Op 10 juni 2021 kwam een door hem geschreven memo naar buiten waarin hij ernstige kritiek uitte op zijn partij en onthullingen deed over berichten die over hem waren verspreid. Hij stelde onder meer doelbewust te zijn genegeerd door de partijtop en verder was de belofte niet nagekomen dat hij bij een eventueel terugtreden van De Jonge de lijsttrekker zou worden. Ook wees hij op mogelijke beïnvloeding op het programma na een schenking van een miljoen aan het CDA. In een bijlage werden kwalificaties van fractiemedewerkers over hem gemeld als 'psychopaat, teringhond en labiel'. De memo was bedoeld voor de commissie die de verkiezingsnederlaag analyseerde. Op 12 juni zegde hij zijn partijlidmaatschap op en meldde hij na afloop van de periode waarin hij wordt vervangen terug te keren als zelfstandig Kamerlid.

Campaign trail
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2021 nummer 2 op de CDA-kandidatenlijst. Kreeg 342.472 stemmen.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.