Mr. G.K. graaf van Hogendorp

foto Mr. G.K. graaf van Hogendorp
Source: Parlement.com.

Gematigde Rotterdamse orangist en liberaal. Grondlegger van het Nederlandse staatsbestel. Ontwierp in de Bataafs-Franse Tijd een Grondwet. Die 'Schetsen' vormden de basis voor de Grondwet van 1814. Was zelf voorzitter van de Grondwetscommissies in 1813/1814 en 1815. Vormde in december 1813 met Van der Duyn van Maasdam het Voorlopig Bewind en maakte de weg vrij voor Soeverein Vorst (later koning) Willem I. Kwam later evenwel met die koning in conflict, waarbij hem zelfs de titel 'minister van staat' werd ontnomen. Origineel denker met een scherp verstand die zijn gedachten steeds aan papier toevertrouwde. Tamelijk ijdel.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I, financiële oppositie, orangist
in de periode 1814-1825: lid Algemeen Bestuur, lid Staten-Generaal, voorzitter Staten-Generaal, lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State, vicepresident Raad van State, voorzitter Grondwetscommissie 1813-1814, voorzitter Grondwetscommissie 1815

1.

First names

Gijsbert Karel

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 27 October 1762

Place and date of death
's-Gravenhage, 5 August 1834

3.

Party/Movement

Party/Movement
orangist

4.

Main functions and occupations

  • secretaris van staat voor Buitenlandse Zaken, from 7 December 1813 until 6 April 1814 (aanvankelijk nam Van der Duyn van Maasdam waar voor hem)
  • lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, from 2 May 1814 until 1 September 1815 (voor Holland)
  • voorzitter Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, from 8 November 1814 until 1 September 1815 (na januari 1815 veelal afwezig vanwege podagra)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 October 1815 until 17 October 1825 (voor Holland)
  • minister (van staat), from 7 November 1816 until 22 May 1819 (mocht de kabinetsraden bijwonen)

Formal job title
  • minister van staat, from 20 September 1815 until 22 May 1819

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

lid Ridderschap van Holland, from 1814

Derived functions
  • lid commissie van eenentwintig voor de ontwerp-Grondwet (Staten-Generaal), from 9 August 1815 until 14 August 1815
  • voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/5)
  • Behoorde in 1819 tot de vier Noord-Nederlandse leden die tegen de ontwerp-tienjarige begroting voor 1820-1830 stemden
  • Had een belangrijk aandeel in de verwerping in 1822 van een wetsvoorstel tot dekking van een groot aantal tekorten, bouw van defensiewerken en voltooiing van water- en landwegen en tot bouw van een paleis in Brussel voor de Prins van Oranje

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen (3/11)
  • De titel 'minister van staat' werd hem in 1819 ontnomen vanwege zijn kritiek op het (financiële) beleid van de koning
  • Verliet in 1825 teleurgesteld de Tweede Kamer
  • Was in 1830 voorstander van invoering van 'ministeriële verantwoordelijkheid'

Private life
  • In Rotterdam staat bij het beursgebouw een standbeeld van hem dat in 1867 werd vervaardigd door prof. J. Geefs. Het standbeeld stond oorspronkelijk in de Schielandstuin en later bij Museum Boymans-van Beuningen. Tussen 1946 en 1961 stond het weer in de Schielandstuin.
  • Zijn vader behoorde tot de Rotterdamse regentenklasse

Non-acceptance of political functions
  • lid Eerste Kamer, 1816 (geweigerd)
  • lid Eerste Kamer, 1817 (geweigerd)

Titles of nobility
  • jonkheer, 28 August 1814
  • graaf, 20 September 1815

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.