Mr. J.M.A.M. (Jan) de Wit

foto Mr. J.M.A.M. (Jan) de Wit
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Website SP, Bas Stoffelsen, CC BY-NC-ND 3.0 NL
Source: Parlement.com.

Sociaal geëngageerde advocaat uit Heerlen, die een gerespecteerd Tweede Kamerlid voor de SP was. Begon zijn Haagse loopbaan als fractiemedewerker en lid van de Eerste Kamer (1995-1998). In de Tweede Kamer woordvoerder justitie en sociale zaken. Hij maakte verder deel uit van het presidium van de Tweede Kamer en was voorzitter van de vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Kreeg waardering voor de wijze waarop hij leiding gaf aan de onderzoeks- en enquêtecommissies financieel stelsel i. Was, net als zijn echtgenote die in Heerlen wethouder was, tevens een prominent lokaal SP-politicus.

SP
in de periode 1995-2014: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

Personal data

Place and date of birth
Zevenbergen, 10 May 1945

2.

Party/Movement

Party/Parties
SP (Socialistische Partij), from October 1972

3.

Main functions and occupations

  • lid gemeenteraad van Heerlen, from 1 January 1982 until 1 February 1995
  • beleidsmedewerker SP-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 1 June 1994 until 7 May 1998
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 13 June 1995 until 19 May 1998
  • fractievoorzitter SP Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 13 June 1995 until 19 May 1998 (eenmansfractie)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 19 May 1998 until 2 April 2014

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Other positions

Previous (2/5)
  • voorzitter Stichting "Vrienden van de Rein Bettink Collectie" te Heerlen, from April 2004 until 2012
  • lid bestuur Stichting Carboon te Heerlen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/8)
  • voorzitter tijdelijke commissie onderzoek financieel stelsel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 24 June 2009 until October 2010
  • voorzitter Parlementaire Enquêtecommissie Financieel Stelsel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 16 November 2010 until February 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/6)
  • Deed onderzoek naar zgn. astro-televisie op commerciële tv-zenders, waarbij via (betaalde) telefoonnummers een astrologisch consult kunnen aanvragen
  • Diende in 2009 samen met Boris van der Ham (D66) en Fred Teeven (VVD) een initiatiefwetsvoorstel in over het laten vervallen van het verbod op godslastering. In 2012 trok Teeven zich terug als medeondertekenaar. Het wetsvoorstel is in 2013 aanvaard. (32.203)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

Private life
  • Zijn echtgenote was wethouder en locoburgemeester van Heerlen

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.