M. (Meindert) Leerling

foto M. (Meindert) Leerling
bron: Foto Nick Morelis
Source: Parlement.com.

Journalist en politicus, die leefde en werkte vanuit reformatorische beginselen. Als politieke leider van de kleine christelijke RPF van 1981 tot en met 1994 een principieel getuigenis-politicus. Werd politiek bewust bij de AR-jongeren, maar koos uiteindelijk toch voor de rechtlijniger RPF. Stond mede aan de wieg van de Evangelische Omroep, waarmee hij tijdens zijn politieke loopbaan nauwe contacten onderhield ten gunste van de groei van zijn partij. Was van 1985 tot 1994 de eenmansfractie van de RPF na het vertrek van zijn fractiegenoot Wagenaar i, die in conflict was geraakt met het partijbestuur. Was later manager van een groot christelijke koor en leider van reizen naar Israël. Kenner van het zaterdagamateurvoetbal.

RPF
in de periode 1981-1994: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

1.

First name

Meindert (Meindert)

2.

Personal data

Place and date of birth
Heerjansdam (Z.H.), 11 January 1936

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), from 1955 until 1962
  • RPF (Reformatorische Politieke Federatie), from 1977 until 1 January 2004
  • ChristenUnie, from January 2000

4.

Main functions and occupations

  • televisie-regisseur EO (Evangelische Omroep), from 1977 until 1981
  • fractievoorzitter RPF Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 27 May 1981 until 5 May 1994
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 10 June 1981 until 17 May 1994
  • manager HOLLAND-KOOR, from 1994 until 2008 (het grootste christelijke koor van Europa)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/4)
  • adviseur Stichting WAAR (Werkgroep Accuratesse en Authenticiteit in Reportages), until 2015
  • voorzitter werkgroep Oriëntatiereizen Israël, from 2008 until 25 November 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/3)
  • lid subcommissie Kinderbescherming uit de bijzondere commissie voor het Jeugdwelzijnsbeleid en de vaste commissie voor Justitie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 15 February 1990 until October 1990
  • lid subcommissie Onderzoek besluitvorming volksgezondheid uit de vaste commissies voor Volksgezondheid en Rijksuitgaven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 1 December 1993 until May 1994

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Haalde in 1986 André Rouvoet als politiek medewerker naar Den Haag

Private life
  • Kenner van het zaterdagamateurvoetbal en mede-auteur van een boekje over de geschiedenis van het Nederlands Zaterdagamateurelftal ('Oranje op zaterdag')
  • Zette in 2008 de werkgroep Oriëntatiereizen Israël op en nodigde politici, journalisten etc. uit een week met hem naar Israël te gaan om persoonlijk kennis te nemen van de situatie ter plaatsen
  • Een oom van hem, C. Sinke, was burgemeester van Stellendam en Valkenburg (ZH).

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.