W. (Willem) van de Zandschulp

foto W. (Willem) van de Zandschulp
© Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

Tot de linkervleugel van de PvdA behorende Utrechtse vormingswerker, die bijna twintig jaar in de Eerste Kamer zat. Vasthoudend en deskundig debater op het terrein van de sociale zekerheid, dat voor hem geen geheimen leek te kennen. Kruiste in de jaren tachtig vaak de degens met staatssecretaris Louw de Graaf i. Vanuit zijn linkse opstelling en zijn gevoel voor sociale rechtvaardigheid ontwikkelde hij zich - zijns ondanks, want charisma ontbrak hem - tot het geweten van PvdA'ers die zich verzetten tegen de ingrepen in de WAO door het kabinet-Lubbers/Kok i. Daaraan had hij in 1995 zijn herverkiezing te danken, nadat de partij hem op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst had gezet. Was ook woordvoerder volksgezondheid en welzijn en Koninkrijkszaken.

PvdA
in de periode 1980-1999: lid Eerste Kamer

1.

First name

Willem (Willem)

2.

Personal data

Place and date of birth
Bennekom (gem. Ede), 14 February 1940

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid), from 1966 (behoorde tot de linkervleugel)

4.

Main functions and occupations

  • cursusleider sociale zekerheid, Vormings-, scholings- en opleidingscentrum "Trijn van Leemput" te Utrecht, around September 1970 (nog in 1999)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 16 September 1980 until 8 June 1999

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous
  • werknemers-commissaris Utrechtse Werkbedrijven, from July 1998 until 25 June 2010

Derived functions
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 30 September 1980 until 20 September 1983
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 20 September 1983 until 13 June 1995

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was woordvoerder sociale zaken en buitenlandse zaken van de PvdA-Eerste Kamerfractie

Dissenting voting behaviour (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was vanaf september 1991 actief in de actiegroep 'PvdA weer sociaal'
  • Behield in 1995 zijn Eerste Kamerzetel na een voorkeursactie in de PvdA Hij was aanvankelijk niet op een verkiesbare plaats gezet.

Campaign trail
  • Werd in 1980 en 1981 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg
 

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.