Prof. Dr. U. (Uri) Rosenthal - EU monitor

EU monitor
Saturday, February 22, 2020
calendar
foto Prof. Dr. U. (Uri) Rosenthal vergrootglas
Source: Parlement.com.

VVD-politicus en bestuurskundige, die een belangrijke rol speelde tijdens de formatie 2010 en daarna minister van Buitenlandse Zaken werd in het kabinet-Rutte I†i. Autoriteit op het gebied van veiligheids- en crisismanagement en oprichter van COT Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement BV. In Rotterdam en Leiden hoogleraar bestuurskunde en elf jaar Eerste Kamerlid voor de VVD, waarvan vijf jaar fractievoorzitter. Ondernam in 2010 met Wallage†i tevergeefs pogingen om een Paars kabinet te vormen, met GroenLinks als vierde partij. Zijn ministerschap verliep moeizaam. Had geen al te goede relatie met de ambtelijke subtop en kreeg onder meer te maken met de terechtstelling van Iraans-Nederlandse in Iran. Verdedigde met succes deelname aan missies in Afghanistan, LibiŽ en Zuid-Soedan en zette zich in voor een vrij internet.

VVD
in de periode 1999-2012: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, minister

1.

First name

UriŽl (Uri)

2.

Personal data

Place and date of birth
Montreux (Zwits.), 19 July 1945

3.

Party/Movement

Party/Parties
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 1984

4.

Main functions and occupations

  • wetenschappelijk (hoofd)medewerker, Erasmus Universiteit Rotterdam, from 1973 until 1 January 1980
  • hoogleraar politicologie en bestuurskunde, Erasmus Universiteit Rotterdam, from 1 January 1980 until 1 June 1987
  • hoogleraar bestuurskunde en publiek management, Universiteit Leiden, from 1 June 1987 until 14 October 2010
  • voorzitter COT Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement B.V., from 1996 until October 2010
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 8 June 1999 until 14 October 2010
  • fractievoorzitter VVD Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 1 May 2005 until 14 October 2010
  • minister van Buitenlandse Zaken, from 14 October 2010 until 5 November 2012

cabinet formation
  • informateur, from 12 June 2010 until 25 June 2010
  • informateur, from 5 July 2010 until 21 July 2010 (samen met J. Wallage)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/8)
  • adviseur crisis research center Tsinghua University, Beijng, China
  • adviseur crisis research center, Nanjing University, Nanjing, China

Previous (2/35)
  • lid bestuur Technion Society in the Netherlands
  • adviseur "Aon Global Risk Services"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Justitie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 15 June 1999 until 10 June 2003

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was tot hij in 2005 fractievoorzitter werd woordvoerder justitie

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister (2/12)
  • Riep in april 2012 de Nederlandse ambassadeur terug uit Suriname uit protest tegen het aannemen van een Amnestiewet voor de verdachten van de 8-decembermoorden in 1982
  • Deed achter de schermen pogingen Netanyahu en Abbas aan ťťn tafel te krijgen, code Blauw-Groen

als (in)formateur
  • Kreeg op 12 juni 2010 het verzoek om, mede gelet op de moeilijke situatie waarin ons land verkeert, op korte termijn te verkennen welke mogelijkheden op basis van de verkiezingsuitslag aanwezig zijn voor de vorming van een kabinet dat mag rekenen op een vruchtbare samenwerking met de Staten-Generaal en daartoe als eerste te onderzoeken de mogelijkheid van een kabinet waarvan de grootste partij en de grootste winnaar deel uitmaken. Bracht op 25 juni eindverslag uit, waarin hij adviseerde ťťn of twee informateurs van VVD- en/of PvdA-huize te benoemen die vorming van een breed 'midden'-kabinet moesten onderzoeken, waarvan in ieder geval PvdA en VVD zouden deel uitmaken.
  • Kreeg op 5 juli 2010 het verzoek om, gelet op het eindverslag van de informateur en de daarin vervatte conclusie, samen met prof.drs. J. Wallage, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de spoedige totstandkoming van een kabinet van VVD, PvdA, D66 en GroenLinks. Op 21 juli concludeerden zij dat de inhoudelijke verschillen daarvoor te groot waren.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

Private life
  • Hij is geboren uit Joodse ouders. In 1942 vluchtten zij uit Nederland via Frankrijk naar Zwitserland, waar zij eind 1943 werden toegelaten. Op 19 juli 1945 werd hij in Montreux geboren. Later dat jaar keerde het gezin terug naar Nederland.
  • Zijn vader was octrooigemachtigde

Pseudonyms and nicknames
"de Rampenprofessor" (vanwege zijn deskundigheid op het gebied van veiligheid en rampenbestrijding)

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.