J. Wentholt

foto J. Wentholt
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Zeeofficier en minister van Marine die overstapte van het liberale kabinet-De Meester i naar het coalitie kabinet-Heemskerk i; een overstap die hem door veel liberalen kwalijk werd genomen. Stond in het parlement bekend als een vrijmoedige grappenmaker. Werd door de Tweede Kamer ten val gebracht toen hij gelden vroeg voor de bouw van een pantserschip voor de verdediging van Nederlands-Indië.

partijloze liberaal
in de periode 1907-1912: minister

1.

First name

Jan

2.

Personal data

Place and date of birth
Almelo (gem. Stad-Almelo), 14 July 1851

Place and date of death
's-Gravenhage, 17 December 1930

3.

Party/Movement

Party/Movement
liberaal

4.

Main functions and occupations

  • commandant, Stelling Den Helder te Willemsoord, from 1 May 1903 until 5 August 1907
  • minister van Marine, from 5 August 1907 until 14 May 1912
  • waarnemend minister van Oorlog, from 4 February 1909 until 4 May 1909 (in verband met ziekte van minister Sabron)

Military rank (officer) (2/6)
  • schout-bij-nacht, from 16 April 1903 until 1 December 1905
  • vice-admiraal, from 1 December 1905 until 18 May 1912

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

lid Commissie tot het examineren van zee-officieren en adelborsten, from August 1898 (nog in 1902)

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Miscellaneous

algemeen
  • De liberalen verweten hem stelselloosheid en hekelde zijn besluit om een vlootpredikant aan te stellen. De sociaaldemocraten waren nog meer op hem gebeten.
  • Trad af als minister nadat zijn voorstel tot het bouwen van een pantserschip op 7 mei 1912 in de Tweede Kamer met 63 tegen 26 stemmen was afgewezen

Private life
Zijn broer Dirk Nicolaas was burgemeester van Zuidbroek (1883-1886), zijn broer Tinco Martinus was burgemeester van Steenwijk (1888-1891) en van Stad- en Ambt Ommen (1891-1900)

Anecdotes and citations
  • Na zijn overgang van het linkse kabinet-De Meester naar het rechtse kabinet-Heemskerk werd in Den Haag beweerd dat hij minister was gebleven omdat zijn echtgenote als ministersvrouw net een groot eetservies had gekocht.

Campaign trail
  • Verslagen als kandidaat voor de Tweede Kamer in 1901 bij de verkiezingen in het kiesdistrict Haarlemmermeer

Pseudonyms and nicknames
Jan Kanon (bijnaam in marinekringen en spotnaam die de sociaaldemocraten hem gaven)

8.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.