Mr. A.G.A. (Anthon) ridder van Rappard

foto Mr. A.G.A. (Anthon) ridder van Rappard
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Vertrouweling van de koningen Willem II en Willem III. Trad vaak bemiddelend op tussen Willem III i en diens ministers. Na een ambtelijke loopbaan secretaris van de Staatssecretarie en in 1841 directeur van het Kabinet des Konings. Als zodanig was hij zeer invloedrijk en speelde hij regelmatig een belangrijke rol bij het formeren van kabinetten. In 1854 minister van Hervormde Eredienst en eind 1856 nam hij Binnenlandse Zaken over van Simons i. In die functie bracht hij de Lager-onderwijswet in het Staatsblad. Zijn politieke rol was daarna uitgespeeld, maar hij werd wel president-curator van Utrechtse universiteit.

conservatief
in de periode 1840-1858: minister, directeur Kabinet van de Koning(in)

1.

First names

Anthony Gerhard Alexander (Anthon)

2.

Personal data

Place and date of birth
Utrecht, 5 October 1799

Place and date of death
Utrecht, 1 April 1869

3.

Party/Movement

Party/Movement
conservatief

4.

Main functions and occupations

  • directeur Kabinet des Konings, from 1 January 1841 until 20 January 1854
  • secretaris ministerraad, from January 1841 until 20 January 1854
  • minister voor de Zaken van de Hervormde en andere Erediensten, behalve die der Rooms-Katholieke, from 20 January 1854 until 19 January 1857
  • waarnemend minister van Binnenlandse Zaken, from 11 December 1856 until 19 January 1857 (in verband met ziekte van minister Simons)
  • minister van Binnenlandse Zaken, from 19 January 1857 until 18 March 1858

Formal job title
  • minister van staat, from 12 March 1858 until 1 April 1869

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • voorzitter commissie van beheer over nalatenschap koning Willem II, from 1849 until 1 April 1869
  • lid en president College van Curatoren Hogeschool te Utrecht, from 2 January 1859 until 1 April 1869

Honorary positions
honorair lid genootschap "Arti et Amicitiae" te Amsterdam

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

Legislative activities as minister (2/3)
  • Bracht in 1857 een groot aantal wetten tot vereniging van gemeenten (met name in Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht) tot stand
  • Bracht in 1857 wetten tot afschaffing van de invoerrechten op vreemde vis, inzake de zeevisserij en op de jacht en visserij tot stand

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Vertrouweling van koning Willem III
  • Speelde tussen 1848 en 1853 een belangrijke rol bij het aanzoeken van ministers

Private life (3/4)
  • Intermediair tussen kabinet-Thorbecke (waarvan hij 'ambtelijk' secretaris was) en (als directeur van het Kabinet des Konings) de koning
  • Een oudere broer had een betrekking bij het ministerie van Oorlog, en met deze woonde Anthony bijna onafgebroken samen
  • Zijn vader was Koninklijk Pruisisch richter over Zevenaar, Huissen en De Liemers

Non-acceptance of political functions
  • kandidatuur voor Tweede Kamer in Alkmaar en Utrecht (na zijn ministerschap)
  • Commissaris des Konings in Noord-Holland (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.