Mr. G.Ph. (Gerard) Helders

foto Mr. G.Ph. (Gerard) Helders
bron: Fotoarchief Spaarnestad
Source: Parlement.com.

Kortstondig minister van Zaken Overzee i voor de CHU in het laatste kabinet-Drees en het overgangskabinet-Beel. Doorliep een ambtelijke carrière in Nederlands-Indië en was onder meer gemeenteraadslid in Bandoeng en Batavia voor de Christelijk Staatkundige Partij. Na 1945 ambtenaar van het ministerie van Financiën en directeur van Nationale Trust Maatschappij. Had als minister onder meer te maken met de opbouw van het bestuur in Nieuw-Guinea. Na zijn ministerschap zestien jaar lid van de Raad van State.

CHU
in de periode 1957-1975: minister, lid Raad van State

1.

First names

Gerardus Philippus (Gerard)

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 9 March 1905

Place and date of death
Wassenaar, 6 January 2013

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • CSP (Christelijk Staatkundige Partij) (in Nederlands-Indië)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Main functions and occupations

  • directeur Nationale Trust Maatschappij te Amsterdam, from 1 January 1949 until 16 February 1957
  • minister van Zaken Overzee, from 16 February 1957 until 19 May 1959 (benoemd bij K.B. van 13 februari 1957)
  • lid Raad van State, from 1 August 1959 until 1 September 1975 (benoemd bij K.B. van 3 juli 1959)

Internment
geïnterneerd Japans gevangenkamp, from 1942 until 1945

Responsibilities as minister
  • Was als minister belast met de uitvoering van het Statuut voor het Koninkrijk en met de aangelegenheden betreffende Suriname, de Nederlands Antillen en Nieuw-Guinea. De internationale aspecten van het Nieuw-Guineabeleid werden echter behartigd door Buitenlandse Zaken.

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • lid Commissie Premiedruk Sociale Verzekering, from March 1967 until February 1970
  • voorzitter College van Advies voor de Kinderbescherming, around 1967 and still in 1971

Derived functions (2/7)
  • lid afdeling Zaken Overzee (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

Policy-making activities as minister (2/5)
  • Verleende financiële steun aan de ontwikkeling van de landbouw in Suriname, met name in het district Nickerie
  • Bevorderde in 1958 het vertrek van J. van Baal en de benoeming van P.J. Platteel tot Gouverneur van Nieuw-Guinea

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Verrichtte in 1958 als minister van Zaken Overzee in het Feyenoord-stadion de aftrap voor de interlandvoetbalwedstrijd Nederland-Curaçao
  • Was tijdens de formatiepoging van De Quay in april 1959 de beoogde minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en was bereid toe te treden tot het kabinet

Private life
Was van 21 augustus 2012 tot aan zijn overlijden de oudste Nederlandse man

Campaign trail
  • Stond in 1959 vijftiende op de CHU-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.