Mr.Drs. H. (Harrie) Langman

foto Mr.Drs. H. (Harrie) Langman
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

'Scheepsbouwer' en hoogleraar, die in 1971 voor de VVD toetrad tot het kabinet-Biesheuvel i. Werd toen pas lid van die partij en was een 'vreemdeling' in Den Haag. Had wel in 1969 samen met Biesheuvel i geadviseerd over de toekomst van scheepswerf Verolme. Deed zich snel gelden als een bekwame bewindsman, die met name impulsen gaf aan het regionaal-economische beleid. Tijdens zijn ministerschap ging Nederland deelnemen aan het omstreden Kalkarproject. Was na zijn aftreden vele jaren een bankier, die tientallen commissariaten in het bedrijfsleven vervulde. Tevens lange tijd voorzitter van het curatorium van de Teldersstichting.

VVD
in de periode 1971-1973: minister

1.

First name

Hartgert (Harrie)

2.

Personal data

Place and date of birth
Akkrum (gem. Utingeradeel, Frl.), 23 February 1931

Place and date of death
Drachten (gem. Smallingerland), 1 August 2016

3.

Party/Movement

Party/Parties
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from July 1971

4.

Main functions and occupations

  • directeur Stichting Nederlandse Scheepsbouwindustrie, from 1 December 1967 until 6 July 1971
  • hoogleraar bedrijfskunde, Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, from 1 January 1970 until 6 July 1971 (in het bijzonder de omgevingsproblematiek)
  • minister van Economische Zaken, from 6 July 1971 until 11 May 1973
  • lid Raad van Bestuur N.V. ABN (Algemene Bank Nederland), from June 1973 until 1 March 1991

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bestuur ELES Nederland, from 2001 until 2015
  • lid Central Council ELEC Brussel, from 2006 until 2016

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

Policy-making activities as minister (2/6)
  • Diende in 1972 samen met minister Udink en staatssecretaris Scholten het wetsvoorstel Wet selectieve investeringsregeling in. Dit voorstel werd in 1974 in het Staatsblad gebracht. (12.045)
  • Was in 1973 verantwoordelijk voor het besluit om het Centraal Bureau voor de Statistiek deels naar Limburg over te plaatsen

Legislative activities as minister
  • Bracht in 1972 de Wet financiering ontwikkeling snelle kweekreactor (Stb. 246) tot stand. Het betreft de Nederlandse deelneming in de financiering van het Kalkarproject (met natrium gekoelde snelle Kweekreactor). (12.056)

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Stond aan de wieg van de de eerste interfaculteit in Nederland, een combinatie van economie (Rotterdam) en techniek (Delft)
  • Premier Biesheuvel kende hem, omdat in 1969 door minister De Block aan hen beiden was gevraagd te adviseren over de toekomst van het scheepsbouwconcern Verolme
  • Wees bij de formatie van 1971 twee keer een aanbod om minister van Economische Zaken te worden af, maar Geertsema haalde hem op 30 juni alsnog over

Private life
  • Voltooide als zestienjarige het gymnasium en was al op zijn negentiende cum laude afgestudeerd jurist
  • Zijn vader was onderwijzer

Anecdotes and citations (3/4)
  • Hij had een opmerkelijk geheugen voor de standplaats van gereformeerde dominees
  • Tijdens de ministerraadsvergaderingen hield hij soms al lopend zijn betoog
  • Net als zijn als 'links' bekendstaande collega Jaap Boersma vond hij DS'70-minister De Brauw een vreselijke dwarsligger

Non-acceptance of political functions
  • lid Eerste Kamer, March 1976

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.