G.M.P. (Dien) Cornelissen

foto G.M.P. (Dien) Cornelissen
bron: RVD/Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Brabantse KVP-en CDA-politica. Kwam uit een traditioneel katholiek gezin met twaalf kinderen. Vóór zij in de Tweede Kamer kwam twee jaar Eerste Kamerlid. Typische vertegenwoordigster van het katholieke maatschappelijk werk en actief in talrijke organisaties. Zette zich al als maatschappelijk werkster in voor verbetering van de positie van verstandelijk gehandicapten en van ouders van gehandicapte kinderen. Deskundig op het gebied van het welzijnswerk, volksgezondheid, oorlogsslachtoffers en kinderbescherming. Was enige jaren eerste ondervoorzitter van de Tweede Kamer en trad in die functie steeds op soepele wijze op als waarnemend voorzitter.

KVP, CDA
in de periode 1969-1986: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

1.

First names

Gerardina Maria Paulina (Dien)

2.

Personal data

Place and date of birth
Oploo (gem. Oploo, Sint Anthonis en Ledeacker, N.Br.), 8 May 1924

Place and date of death
Boxmeer, 25 May 2015

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • KVP (Katholieke Volkspartij), until 11 October 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 11 October 1980

4.

Main functions and occupations

  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, from 6 June 1962 until 7 June 1978
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 16 September 1969 until 15 September 1971
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 21 September 1971 until 7 December 1972
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 28 May 1973 until 3 June 1986
  • voorzitter sectie verpleeghuizen, NZR (Nationale Ziekenhuisraad), from 1986 until January 1992

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter NVVz (Nederlandse Vereniging voor Verpleeghuizen), from January 1992 until 1993
  • interim-voorzitter COSBO (Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van ouderen), from November 1990

Derived functions (2/11)
  • voorzitter Gemengde Commissie voor de Stenografische Dienst der Staten-Generaal, from 3 November 1981 until 3 June 1986
  • voorzitter vaste commissie voor Welzijn en Cultuur (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 1 December 1982 until 3 June 1986

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met volksgezondheid, maatschappelijk werk en justitie (kinderbescherming en gevangeniswezen).
  • Was in september 1976 woordvoerster bij het debat over de abortusvoorstellen

Dissenting voting behaviour (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Behoorde in augustus 1981 tot de zestien CDA-fractieleden die alleen tegen het ontwerp-regeerakkoord tussen CDA, PvdA en D66 stemden, omdat fractievoorzitter Van Agt bij aanvaarding zou opstappen
  • Sinds 1995 bestaat er een tweejaarlijkse "Dien Cornelissen Prijs" voor het beste project in het kader van privacy in verpleeghuizen

Private life
  • In 1983 werd zij (als ondervoorzitter) samen met Kamervoorzitters uit andere EG-landen in audiëntie door de Paus ontvangen
  • Haar vader was wethouder van Oploo. Hij overleed in 1942 op 57-jarige leeftijd.

Campaign trail
  • In 1969 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.