Drs. H. (Hans) Wiebenga

foto Drs. H. (Hans) Wiebenga
bron: Fotobureau Stokvis
Source: Parlement.com.

Leraar uit Bloemendaal die in 1967 in de Tweede Kamer kwam en in 1969 Lankhorst i opvolgde als politiek leider van de PSP. Was al voor de oorlog actief in de vredesbeweging en tijdens de beginjaren van de PSP een exponent van de 'ban-de-bom'-generatie in die partij. Werd eind 1972 als lijsttrekker vervangen door de jeugdiger Bram van der Lek i en verliet toen de politiek. Bleef zich nadien wel inzetten voor de vredesbeweging, onder andere in de Stichting 'Verbiedt de kruisraketten'. Gedegen, vasthoudend en principieel Kamerlid, dat in de omgang zeer minzaam was.

PSP
in de periode 1967-1972: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First name

Hans (Hans)

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 19 March 1917

Place and date of death
Arnhem, 27 March 2005

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 1946 until July 1947 (bedankte vanwege de politionele actie)
  • PSP (Pacifistisch-Socialistische Partij), until 1978 (uit de partij gestapt)
  • PSP'92 (Pacifistisch-Socialistische Partij 1992)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 23 February 1967 until 7 December 1972
  • fractievoorzitter PSP Tweede kamer der Staten-Generaal, from 1 June 1969 until 30 November 1972
  • conrector "Kennemerlyceum" te Bloemendaal, until 1980
  • lid gemeenteraad van Bloemendaal, from 3 September 1974 until 1975

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter Verenging "'t Kan Anders, Werkgemeenschap voor Pacifisme, Ekologie en Socialisme", around 1987
  • voorzitter Stichting "Verbiedt de kruisraketten"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Bracht in 1971 via een door hem samen met Ed van Thijn (PvdA), Anneke Goudsmit (D'66) en Jacques Aarden (Groep-Aarden) ingediend initiatiefvoorstel een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 naar 18 jaar tot stand. (11.300)
  • Interpelleerde op 10 februari 1971 minister Nelissen en staatssecretaris Wiersma betreffende de stafbaarstelling en het waarborgen van de anonimiteit van de volkstellling

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 1972 als lijsttrekker vervangen door Bram van der Lek, omdat die de jeugd meer zou aanspreken. Toen het congres dit besluit had genomen, trok hij zich terug als kandidaat.

Private life
Het huwelijk van zijn ouders werd in 1925 ontbonden.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.