N. (Nico) van der Veen

foto N. (Nico) van der Veen
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: PSP
Source: Parlement.com.

PSP-voorman. Principiële socialistische dominee, AJC i'er, SDAP i'er en korte tijd PvdA'er. In 1959 de eerste fractievoorzitter van de PSP in de Tweede Kamer. Was tijdens de Bezetting actief in het verzet en hielp daarna bij de repatriëring van gevangenen uit Duitsland en Oostenrijk. Keerde zich krachtig tegen het bestaan van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), die hij een ondemocratische instelling noemde waarvan hij groot gevaar vreesde voor de vrijheden van de mens. Jong overleden.

PSP
in de periode 1959-1962: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

Personal data

Surnames
Nicolaas (Nico)

Place and date of birth
Utrecht, 18 June 1916

Place and date of death
Zaandam, 20 April 1962

2.

Party/Movement

Party/Parties
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij) (vanaf omstreeks 1934)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 9 February 1946 until 1947
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 1955 (naar aanleiding van het Sociaal-Democcratisch Centrum)
  • PSP (Pacifistisch-Socialistische Partij), from 1957

3.

Main functions and occupations

  • uitgezonden door het Rode Kruis en de Nederlandse Hervormde kerk naar Innsbrück en Baden-Baden met een medisch-informatief team, from 1945
  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Heenvliet (Z.H.), from 26 September 1948 until 17 August 1952
  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Westzaan (N.H.), from 24 August 1952 until 20 April 1962
  • leraar godsdienstgeschiedenis, Lyceum te Zaandam, from August 1952 until 20 April 1962
  • fractievoorzitter PSP Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 11 March 1959 until 20 April 1962
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 March 1959 until 20 April 1962

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Other positions

  • algemeen voorzitter Nederlands-Hervormd Jongerenwerk, "Het Kompas", from 1949 until 1953
  • leider van vele jeugdclubs en kampen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Sprak in de Tweede Kamer behalve over algemene politiek onderwerpen vooral over buitenlandse zaken en defensie

8.

Miscellaneous

Private life (3/4)
  • Bekleedde in de jaren 1944/1945 functies bij de Orde-Dienst, de Binnenlandse Strijdkrachten, het Militair Gezag en de afdeling Politieke Recherche
  • Zijn ouders scheidden in 1918, toen hij nog een baby was. Hij leerde zijn vader pas op zijn 23e kennen.
  • Werd in november 1961 in het ziekenhuis opgenomen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Publications

Publications
  • "Onstuimig maar geduldig. Interviews en biografische schetsen uit de geschiedenis van de PSP" (1987)
  • "In memoriam Nico van der Veen", in: "Socialistisch Perspectief", 8 (1962)
  • Paul Denekamp en Herman Noordegraaf, "Vanwege de gerechtigheid, Leven en strijd van 'rooie dominee' en politicus Nico van der Veen" (Gorinchem, 2002)
  • H. Noordegraaf, "Veen, Nico van der", in: Biografisch lexicon voor de geschiedenis van het Nederlands protestantisme, deel 5, 520

Biografisch Woordenboek(en)
biografie opgenomen in Biografisch Lexicon voor de geschiedenis van het Nederlands Protestantisme

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.