J. (Jan) van Tilburg

foto J. (Jan) van Tilburg
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

PvdA-bestuurder en Eerste Kamerlid, dat vooral een voorname rol speelde in de Rotterdamse gemeentepolitiek. Was belastinginspecteur en werd na de bevrijding wethouder van financiën en havenbedrijf van Rotterdam. In 1951 tevens financieel woordvoerder van de PvdA-senaatsfractie. In 1956 volgde een benoeming als Gouverneur van Suriname. Werd in dat jaar tijdens de formatie-De Gaay Fortman ook nog even genoemd als mogelijke premier. Keerde in 1962 terug naar Rotterdam.

PvdA
in de periode 1951-1955: lid Eerste Kamer, Gouverneur van Suriname

1.

First name

Jan (Jan)

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 16 June 1900

Place and date of death
Rotterdam, 21 October 1977

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), until 9 February 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 9 February 1946

4.

Main functions and occupations

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 18 September 1951 until 28 December 1955
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, from 6 July 1954 until December 1955
  • Gouverneur van Suriname, from 19 February 1956 until 1 May 1962 (vertrok per 18 maart 1962 naar Nederland)
  • voorzitter SVZ (Scheepvaartvereniging Zuid) te Rotterdam, from 1 June 1962 until 1 October 1967

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • vicevoorzitter raad van beheer Beurs van Koophandel te Rotterdam, from 1945
  • lid hoofdbestuur VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), from 1952

Derived functions
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Financiën 1953 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), January 1953
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor de begroting van Binnenlandse Zaken 1953 (Eerste Kamer der Staten-Generaal), January 1953

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was financieel-woordvoerder van de PvdA in de Eerste Kamer

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 1956 tijdens de formatiepoging van De Gaay Fortman genoemd als mogelijke minister-president van een extraparlementair kabinet. Mede doordat er enige tijd overheen ging, voordat hij hierover een gesprek met De Gaay Fortman kon voeren, blokkeerde de top van de PvdA voortijdig deze mogelijkheid.

Private life
  • Maakte deel uit van het verzet en was actief in het Lokaal Werkcomité van de Illegaliteit in Rotterdam
  • Was van november 1960 tot april 1961 vanwege ziekenhuisopname in Nederland en keerde in juni 1961 terug naar Suriname

Campaign trail
  • Werd in 1951 en 1952 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.