Mr. M.P.H. Strens

foto Mr. M.P.H. Strens
bron: Verburg, M.E., Geschiedenis van het Ministerie van Justitie, deel 1, 1798-1898
Source: Parlement.com.

Niet-praktizerende katholiek, medestander van Thorbecke. Tweede Kamerlid voor Limburg en na 1848 voor het district Roermond. Vervulde rechterlijke functies en werd in het eerste kabinet-Thorbecke i minister van Justitie en van RK Eredienst. Die laatste functie bekleedde hij ook in het kabinet-Van Zuylen van Nijevelt/Van Heemstra i. Speelde in 1853 een belangrijke rol bij het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland. Was als Kamerlid mede-initiatiefnemer van de parlementaire enquête naar de Maas en Zuid-Willemsvaart i.

liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1844-1862: lid Tweede Kamer, minister

1.

First names

Martin Pascal Hubert

2.

Personal data

Place and date of birth
Roermond, 28 March 1807

Place and date of death
Maastricht, 22 July 1875

Place and date of burial
Swalmen, 26 July 1875 (na uitvaartdienst in Maastricht)

3.

Party/Movement

Party/Movement
'pagmmatisch' liberaal (conservatief op koloniaal gebied)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 21 October 1844 until 23 October 1846 (voor het hertogdom Limburg)
  • minister van Justitie, from 15 July 1852 until 19 April 1853
  • tijdelijk minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, from 16 October 1852 until 19 April 1853
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 14 June 1853 until 14 March 1861 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • wethouder van Roermond, from 10 October 1857 until 14 March 1861
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, from 14 March 1861 until 31 January 1862
  • minister van Buitenlandse Zaken ad interim, from 10 November 1861 until 31 January 1862 (na het aftreden van minister Van Zuylen van Nijevelt)
  • procureur-generaal Gerechtshof te Maastricht, from 1 October 1865 until 22 July 1875 (tevens tijdelijk directeur van politie)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

lid College van regenten Huis van Arrest te Roermond, from 8 December 1856 until March 1861

Derived functions
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from November 1854 until February 1855
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from September 1860 until February 1861

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/5)
  • Diende in 1859 met Thorbecke en Gevers Deynoot een voorstel in om een parlementaire enquête te houden naar de toestand van de Zuid-Willemsvaart
  • Sloot zich in 1860 aan bij de conservatieve minderheid die vóór de begroting van Koloniën van minister Rochussen stemde

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 1844 als eerste op de aanbeveling voor een benoeming in de Hoge Raad geplaatst, maar deze werd later ingetrokken. De koning wilde hem, ondanks zijn liberale gezindheid, liever behouden als Kamerlid, om zo de verkiezing van een separatist te voorkomen.
  • Werd in 1846 wederom als eerste op de aanbeveling voor een benoeming in de Hoge Raad geplaatst, maar ook deze aanbeveling werd later ingetrokken
  • Werd in september 1856 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

Private life
Zijn vader was president van de rechtbank van eerste aanleg te Roermond (vanaf 1821) en lid van de stedelijke raad van Roermond (1816-1817)

Campaign trail
  • Werd in 1853 samen met De Lom de Berg in de eerste stemmingsronde gekozen; derde (verliezend) kandidaat was J.J.A. van Wylick.
  • Werd in 1856 zonder tegenkandidaten gekozen
  • Versloeg in 1860 K.L.J. Cornelis na herstemming

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.