W.A. baron Schimmelpenninck van der Oye

foto W.A. baron Schimmelpenninck van der Oye
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Tweede Kamerlid en minister onder Willem II, die toen voorstander was van enige hervorming van het staatsbestel. In 1847 Gouverneur van Gelderland. Was in die tijd bevriend met Thorbecke. Deze achtte, toen hijzelf minister was geworden, de in zijn ogen te conservatieve Schimmelpenninck echter ongeschikt om Commissaris des Konings te blijven en ontsloeg hem daarom (zeer tegen de zin van de koning). Daarmee kwam ook hun vriendschap ten einde. Hij kreeg daarna hoge hoffuncties en keerde terug in de Tweede Kamer, waarvan hij zelfs kort voorzitter was. Nadien nog, als vertrouweling van de koning, Eerste Kamerlid.

regeringsgezinden ten tijde van Willem II, conservatief, moderaat of gematigd liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1831-1872: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, minister, Provinciaal Gouverneur, Commissaris van de Koning(in)

1.

First names

Willem Anne

2.

Personal data

Place and date of birth
Doesburg, 6 January 1800

Place and date of death
Voorst (Gld.), 12 December 1872

3.

Party/Movement

Party/Movement
  • regeringsgezind (voor 1849)
  • "pragmatisch liberaal", until 1853
  • conservatief, from 1853

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 October 1831 until 18 October 1841 (voor Gelderland)
  • minister van Binnenlandse Zaken, from 1 June 1841 until 15 February 1846
  • minister van Buitenlandse Zaken ad interim, from 21 September 1843 until 15 October 1843
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 20 March 1846 until 18 October 1847
  • Commissaris des Konings in Gelderland, from 1 August 1850 until 1 January 1853
  • opperhofmaarschalk, from 1 February 1853 until 12 December 1872
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 24 June 1853 until 1 April 1860 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 April 1858 until 19 September 1858
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 1 June 1860 until 12 December 1872 (voor Gelderland)

Formal job title
  • minister van staat, from 15 February 1846 until 12 December 1872

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • lid Staatscommissie inzake de financiĆ«le gevolgen van de overeenkomst met BelgiĆ«, from 9 May 1839 until January 1841
  • lid Raad van Toezicht Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Landontginning in Nederland, around 1857

Derived functions (2/16)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from September 1866 until December 1866
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from July 1868 until November 1868

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/14)
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf
  • Behoorde in 1871 tot de 12 leden die tegen de begroting van Buitenlandse Zaken stemden vanwege het door amendering schrappen van de post voor het gezantschap bij de paus

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen (3/6)
  • Werd in november 1852, ondanks bezwaren van de koning, als Commissaris des Konings ontslagen omdat hij volgens Thorbecke te weinig in de geest van de nieuwe Grondwet bestuurde
  • Versloeg op 14 april 1858 bij het opmaken van de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap W.H. Dullert. Hij kreeg in de tweede stemronde 26 stemmen, tegen 25 voor Dullert.
  • Werd in september 1858 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

Private life
  • Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van H.W. baron van Aylva van Waardenburg en Neerijnen, Eerste Kamerlid
  • Zijn vader was burgemeester van Hattem, raad in het Hof van Gelre (1793) en president van het Hof van Justitie te Batavia

Campaign trail
  • Werd in 1853 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg de liberalen W.H. Dullert en J.P.P. baron van Zuylen van Nijevelt
  • Versloeg in 1856 jhr. C.A.E.A. van Panhuys (lib.) en J.J.L. van der Brugghen (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.