M.A. (Marius) Reinalda

foto M.A. (Marius) Reinalda
bron: RVD/Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Sociaaldemocratische bestuurder uit Haarlem. Begon met alleen lagere schoolopleiding als jongste bediende in een vooraanstaande uitgeverij en klom er op tot directeur. Intelligente conformistische sociaaldemocraat, die raadslid, wethouder en burgemeester van Haarlem was. Voor en na de oorlog lid van de Eerste Kamer. Was in 1947 in Utrecht de eerste socialistische Commissaris van de Koningin en eindigde zijn politieke loopbaan als staatsraad. Selfmade man, vrijdenker en zeer doortastende allround bestuurder, die enige ijdelheid niet vreemd was. Kleedde zich steeds met opmerkelijke zorg.

SDAP, PvdA
in de periode 1937-1963: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, lid Raad van State, Commissaris van de Koning(in)

1.

First names

Marius Antoon (Marius)

2.

Personal data

Place and date of birth
Haarlem, 28 June 1888

Place and date of death
's-Gravenhage, 4 July 1965

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), from 1909 until 9 February 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 9 February 1946

4.

Main functions and occupations

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 8 June 1937 until 18 March 1947
  • directeur N.V. "H.D. Tjeenk Willink & Zoon Uitgeversmaatschappij" te Haarlem, from 1937 until May 1945
  • burgemeester van Haarlem, from 8 May 1945 until 16 March 1947
  • fractievoorzitter SDAP Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 18 October 1945 until 9 February 1946
  • fractievoorzitter PvdA Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 9 February 1946 until 18 March 1947
  • Commissaris van de Koningin in Utrecht, from 20 March 1947 until 1 July 1954 (benoemd bij K.B. van 8 maart 1947)
  • lid Raad van State, from 1 November 1955 until 1 July 1963 (benoemd bij K.B. van 15 oktober 1955)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Raad van Commissarissen Koninklijke Maatschappij Wegenbouw N.V.
  • voorzitter Vereniging Orkestgebouworkest te Amsterdam

Derived functions (2/7)
  • lid afdeling Maatschappelijk Werk (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was tot 1946 woordvoerder binnenlandse zaken van de SDAP-Eerste Kamerfractie

9.

Miscellaneous

Private life
Zijn vader werd als organisator van de spoorwegstaking in 1903 ontslagen

Campaign trail
  • Werd in 1937 en 1946 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.