J.J. Hasselman

foto J.J. Hasselman
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)
Source: Parlement.com.

Indische bestuurder uit een bekende Tielse familie. Na resident in Nederlands-Indië te zijn geweest, werd hij burgemeester van Tiel. Volgde in 1867 de na een parlementaire nederlaag afgetreden Trakranen i op als minister van Koloniën in het kabinet-Van Zuylen van Nijevelt/Heemskerk i. Tegenstander van veranderingen in de Indische landbouwpolitiek. In 1869 Tweede Kamerlid voor het district Tiel. In 1874 ging een tweede ministerschap net aan z'n neus voorbij. Hij werd toen lid van de Raad van State.

conservatief
in de periode 1867-1880: lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State

1.

First names

Johannes Jerphaas

2.

Personal data

Place and date of birth
Nederhemert (Gld.), 21 October 1815

Place and date of death
Tiel, 27 March 1895

3.

Party/Movement

Party/Movement
conservatief

4.

Main functions and occupations

  • burgemeester van Tiel, from 7 September 1865 until 20 July 1867
  • minister van Koloniën, from 20 July 1867 until 4 June 1868 (benoemd bij K.B. van 17 juli 1867)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 September 1869 until 18 September 1871 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • ambteloos, from 18 September 1871 until 15 January 1875
  • lid Raad van State, from 15 January 1875 until 12 August 1880 (benoemd bij K.B. van 31 december 1874)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

Derived functions (2/4)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich als Tweede Kamerlid vrijwel uitsluitend bezig met koloniale zaken

7.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in 1874 kandidaat voor het ministerschap op Koloniën, maar formateur Heemskerk gaf uiteindelijk de voorkeur aan W. van Goltstein. Werd enige tijd later benoemd tot lid van de Raad van State.

Private life
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van D.J. Steyn Parvé, lid Vertegenwoordigend Lichaam en Notabelenvergadering
  • Zijn vader was rijksontvanger te Herwijnen

Campaign trail
  • Was in 1864 verliezend kandidaat in het district Amsterdam
  • Werd in 1866 in het district Tiel verslagen door W.F.C. van Lidth de Jeude (cons.)
  • Versloeg in 1869 W.J. Knoop (lib.) en J.J. Teding van Berkhout (a.r.)

8.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.