Mr. P. Droogleever Fortuyn

foto Mr. P. Droogleever Fortuyn
bron: Gemeentearchief Rotterdam
Source: Parlement.com.

Bekwame, welgestelde zakenman en liberaal gemeentebestuurder in de eerste helft van de twintigste eeuw. Na advocaat en bankdirecteur te zijn geweest wethouder van volkshuisvesting van Den Haag. In die functie maakte hij zich onder meer sterk voor aanleg van het Zuiderpark. Werd in 1925 Tweede Kamerlid en in 1928 volgde hij de plotseling overleden Wytema i op als burgemeester van Rotterdam. Zat later ook drie jaar in de Eerste Kamer. Zowel in Den Haag als Rotterdam door politieke tegenstanders zeer gerespecteerd. Als VNG-voorzitter krachtig strijder voor gemeentelijke autonomie. Voetballiefhebber en oud-bondsbestuurder: in 1937 verrichtte hij de opening van het Feyenoord-station.

Vrijheidsbond
in de periode 1925-1938: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, burgemeester van Rotterdam

1.

First name

Pieter

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 28 December 1868

Place and date of death
's-Gravenhage, 6 September 1938

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • Liberale Unie, until April 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", from April 1921

4.

Main functions and occupations

  • wethouder (van openbare werken en volkshuisvesting) van 's-Gravenhage, from 2 September 1919 until 16 July 1923
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 1925 until 17 September 1929
  • burgemeester van Rotterdam, from 15 October 1928 until 6 September 1938 (benoemd bij K.B. van 12 september 1928)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 20 September 1932 until 6 September 1938
  • fractievoorzitter "Vrijheidsbond" Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 17 September 1935 until 6 September 1938

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), from June 1932 until 6 September 1938
  • lid Raad van Toezicht Vereeniging voor Luchtbescherming, from January 1937

Derived functions (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 16 March 1937 until 21 September 1937
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 22 December 1937 until 22 March 1938

Honorary positions
erelid (K)NVB

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over onderwerpen op het terrein van de koloniën (met name Suriname), justitie, verkeer en omroep
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder meer bezig met justitie, binnenlandse zaken, financiën, Surinaamse aangelegenheden en handel en nijverheid

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Als wethouder van openbare werken en volkshuisvesting bevorderde hij woningbouw in onder meer Duindorp en Spoorwijk, was hij verantwoordelijk voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de stations Hollands Spoor en Staatsspoor en voor verbreding van de Rijswijkseweg.
  • Als burgemeester zette hij zich met name in voor de belangen van de Rotterdamse haven, waarvan de positie door de economische wereldcrisis ernstig werd bedreigd. Ook maakte hij zich sterk voor de aanleg van de Maastunnel.

Private life
  • Als voetballiefhebber was hij altijd aanwezig op de tribune bij belangrijke wedstrijden
  • Zijn moeder overleed 7 februari 1872. Hij was toen nog geen vier jaar.

Anecdotes and citations
  • Had zich als wethouder van Den Haag ingespannen voor de aanleg van het Zuiderpark. Daarom besloot de gemeenteraad de straat die door het park loopt te noemen: mr. P. Drooglever Fortuynweg. Burgemeester Patijn maakte bezwaar tegen de vernoeming naar een levend persoon, omdat in Groningen twee personen kort nadat een straat naar hen was vernoemd, waren overleden. De raad stelde desondanks op 4 juli 1938 de straatnaam vast. Droogleever Fortuyn overleed twee maanden later.

Campaign trail
  • Werd in 1932 en 1937 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.