Amendement Sneller/Stultiens over het faciliteren van digitale vergaderingen zonder statutaire grondslag in uitzonderlijke gevallen - Wijziging van Boek 2 en Boek 5 van het Burgerlijk Wetboek en enige andere wetten met het oog op het aanpassen van de regels inzake de digitale algemene vergadering van rechtspersonen en de regels voor digitale oproeping voor de algemene vergadering (Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen)
Dit amendement1 is onder nr. 8 toegevoegd aan wetsvoorstel 36489 - Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen2.
Contents
Officiële titel | Wijziging van Boek 2 en Boek 5 van het Burgerlijk Wetboek en enige andere wetten met het oog op het aanpassen van de regels inzake de digitale algemene vergadering van rechtspersonen en de regels voor digitale oproeping voor de algemene vergadering (Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen); Amendement; Amendement van de leden Sneller en Stultiens over het faciliteren van digitale vergaderingen zonder statutaire grondslag in uitzonderlijke gevallen |
---|---|
Document date | 23-05-2025 |
Publication date | 23-05-2025 |
Nummer | KST364898 |
Reference | 36489, nr. 8 |
External link | original article |
Original document in PDF |
Tweede Kamer der Staten-Generaal
Vergaderjaar 2024-2025
36 489 |
Wijziging van Boek 2 en Boek 5 van het Burgerlijk Wetboek en enige andere wetten met het oog op het aanpassen van de regels inzake de digitale algemene vergadering van rechtspersonen en de regels voor digitale oproeping voor de algemene vergadering (Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen) |
Nr. 8 |
AMENDEMENT VAN DE LEDEN SNELLER EN STULTIENS Ontvangen 23 mei 2025 De ondergetekenden stellen het volgende amendement voor: I Artikel I, onderdeel G, subonderdeel 3, komt te luiden:
II Artikel I, onderdeel K, subonderdeel 3, komt te luiden:
|
kst-36489-8
ISSN 0921 - 7371 's-Gravenhage 2025
Toelichting
Uit de memorie van toelichting (p. 8) volgt dat het wetsvoorstel geen voorziening bevat, zoals de Tijdelijke wet COVID-19 Justitie en Veiligheid, om in bepaalde (nood)omstandigheden digitaal vergaderen ook zonder statutaire grondslag of machtiging mogelijk te maken. De indieners vinden dat een onwenselijke situatie. Rechtspersonen kunnen - zo valt te lezen in de memorie van toelichting - wel op grond van de in het wetsvoorstel opgenomen bepalingen zelf een noodregeling opnemen in de statuten. Maar het is voorstelbaar dat niet elke rechtspersoon zal overgaan tot het treffen van een specifieke regeling voor noodsituaties.
In het amendement wordt het mogelijk gemaakt dat besturen van (beurs)vennootschappen ook zonder statutaire grondslag kunnen bepalen dat een algemene vergadering uitsluitend toegankelijk is langs elektronische weg indien er sprake is van een uitzonderlijke omstandigheid en door deze omstandigheid de continuïteit van de besluitvorming door de algemene vergadering of de veiligheid en gezondheid van de vergaderge-rechtigden ernstig in gevaar. Bij een uitzonderlijke omstandigheid wordt uitsluitend een omstandigheid verstaan als een pandemie, natuurramp, oorlog, terrorismedreiging of een andere onverwachte calamiteit. Indien van deze mogelijkheid gebruik wordt gemaakt dan moet dat
bij de oproeping bekend worden gemaakt.
In het in het wetsvoorstel voorgestelde artikel 2:117a lid 2 en 2:227a lid 2 BW worden voorwaarden gegeven waaraan moet worden voldaan om een vergadering tevens of uitsluitend langs elektronische weg te houden. Het gaat dan om (i) identificatie van de deelnemers, (ii) uitoefening van het stemrecht en (iii) via een tweezijdig audiovisueel communicatiemiddel rechtstreeks kennis kunnen nemen van de verhandelingen ter vergadering en hieraan kunnen deelnemen. In artikel 2:117a lid 1 BW en artikel 2:227a lid 1 is bepaald dat bij of krachtens de statuten voorwaarden gesteld kunnen worden aan het gebruik van het elektronisch communicatiemiddel. Deze voorwaarden vloeien voort uit de richtlijn aandeelhoudersrechten.1 Deze voorwaarden worden in het amendement van overeenkomstige toepassing verklaard.
Sneller
Stultiens
1 Kamerstukken II 2008/09, 31 746, nr. 3.
Tweede Kamer, vergaderjaar 2024-2025, 36 489, nr. 8
2
The EU Monitor enables its users to keep track of the European process of lawmaking, focusing on the relevant dossiers. It automatically signals developments in your chosen topics of interest. Apologies to unregistered users, we can no longer add new users.This service will discontinue in the near future.
- 1.Een amendement is een voorstel tot wijziging van een wetsontwerp. In Nederland heeft alleen de Tweede Kamer het recht om wetsontwerpen te amenderen.
- 2.Wijziging van Boek 2 en Boek 5 van het Burgerlijk Wetboek en enige andere wetten met het oog op het aanpassen van de regels inzake de digitale algemene vergadering van rechtspersonen en de regels voor digitale oproeping voor de algemene vergadering.