Oud-VVD-politica Els Veder-Smit overleden
Friday, August 28 2020, 14:21
DEN HAAG (PDC) - Oud-staatssecretaris Els Veder-Smit1 (VVD2) is op 26 augustus 2020 overleden. Zij werd 98 jaar.
Veder-Smit was staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in het kabinet-Van Agt I3 in de periode 1978-1981. Daarvoor was zij Tweede Kamerlid (1967-1978) en daarna Eerste Kamerlid (1981-1991).
Veder-Smit was in de jaren zeventig als mede-initiatiefneemster betrokken bij een poging om tot een liberale regeling voor zwangerschapsafbreking te komen. Ook hield zij zich bezig met emancipatie en ontwikkelingssamenwerking. Sinds 1998 was zij erelid van de VVD2.
Bron: Biografisch archief PDC, VVD
Read more ...
- 1.Liberale volksgezondheidsdeskundigde, die op dit terrein veel gezag had in het parlement. Vervulde vele functies in organisaties op het gebied van de gezondheidszorg en werd in 1990 erevoorzitter van de Nationale Kruisvereniging. In 1967 Tweede Kamerlid voor de VVD en in de jaren zeventig als mede-initiatiefneemster betrokken bij een poging om tot liberale regeling voor zwangerschapsafbreking te komen. Staatssecretaris in het kabinet-Van Agt I. Bracht in die functie onder meer de Wet tarieven gezondheidszorg en een nieuwe wet inzake de verloskundigen tot stand. Vanaf 1981 Eerste Kamerlid. In die Kamer hield zij zich tevens bezig met ontwikkelingssamenwerking. Was voor zij in de landelijke politiek kwam ook actief op lokaal niveau. Erelid van de VVD.
- 2.De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) is een rechtse liberale partij, met op onder meer ethisch gebied progressievere standpunten. Politiek leider is sinds 14 augustus 2023 Dilan Yeşilgöz-Zegerius. De partij werd opgericht in 1948 als opvolger van de Partij van de Vrijheid (PvdV), die weer een voortzetting was van de vooroorlogse Liberale Staatspartij (LSP).
- 3.Dit kabinet van CDA en VVD kwam na een lange formatieperiode tot stand, nadat vorming van een tweede kabinet-Den Uyl was mislukt. Hoewel de PvdA bij de verkiezingen van 1977 de grootste partij was geworden, werd CDA-leider Dries van Agt premier.