(Anna) Fotyga

Anna Fotyga is a member of the European Parliament since 4 July 2017 for "Prawo i Sprawiedliwość", which is aligned with the European Conservatives and Reformists. Previously, Fotyga was MEP from 20 July 2004 to 22 November 2005 and from 1 June 2014 to 4 July 2017. Fotyga is elected on behalf of Poland.

1.

Personal data

Name and surname

Anna Fotyga

Country

Poland

Contact

anna.fotyga@europarl.europa.eu

2.

Political affiliation

National party

Prawo i Sprawiedliwość

European political group

European Conservatives and Reformists