(François) Alfonsi - EU monitor

EU monitor
Sunday, July 12, 2020
calendar

(François) Alfonsi

François Alfonsi (1953) is a member of the European Parliament since 2 July 2019 for "Régions et Peuples Solidaires", which is aligned with the Greens/European Free Alliance. Previously, Alfonsi was MEP from 14 July 2009 to 30 June 2014. Alfonsi is elected on behalf of France.

1.

Personal data

Name and surname

François Alfonsi

Date of birth

14 September 1953 (Ajaccio)

Country

France

Contact

francois.alfonsi@europarl.europa.eu

2.

Political affiliation

National party

Régions et Peuples Solidaires

European political group

Greens/European Free Alliance