Drs. M.J.R.L. (Marcel) de Graaff - EU monitor

EU monitor
Saturday, December 15, 2018
calendar
foto Drs. M.J.R.L. (Marcel) de Graaff vergrootglas
bron: Europees Parlement
Source: Parlement.com.

Marcel de Graaff (1962) is a member of the European Parliament on behalf of the PVV (Party for Freedom). De Graaff is member of the committee on foreign affairs. Previously De Graaff was a member of the Dutch senate and chair of the committee on infrastructure and the environment. He was frontrunner for the party at the 2014 elections for the European Parliament. During hs tenure as a senator De Graaff was an IT consultant.

1.

Personal data

Name and surname

M.J.R.L. (Marcel) de Graaff

Date of birth

April 7th 1962

Place of birth

Rotterdam (The Netherlands)

2.

Education

Secondary school

Gymnasium in Rotterdam, 1974 to 1981

Academic

Theology, Radboud University Nijmegen, 1981 to 1988

Additional

Course on information analytics, 1989

3.

Political Affiliation

National

PVV (Party for Freedom, rightwing yet socially conservative party)

Selected party political functions

  • leader of PVV in the Senate since september 2012

4.

Career

  • consultant IT & Operations, since August 1989
  • teacher on religious affairs at secondary school, January 2010 to July 2010
  • member of the Senate, since June 2011