Dr. H.P.M. (Ben) Knapen - EU monitor

EU monitor
Wednesday, October 16, 2019
calendar

Dr. H.P.M. (Ben) Knapen

foto Dr. H.P.M. (Ben) Knapen vergrootglas
bron: Eerste Kamer der Staten Generaal
Source: Parlement.com.

Ben Knapen (1951) is sinds 9 juni 2015 Eerste Kamerlid voor het CDA i. Sinds 11 juni 2019 is hij fractievoorzitter. De heer Knapen was van 14 oktober 2010 tot 5 november 2012 staatssecretaris van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Rutte I i. In 2013 werd hij vertegenwoordiger van de Europese Investeringsbank bij de Europese Unie. Eerder was de heer Knapen lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en bijzonder hoogleraar media en kwaliteit aan de Radboud Universiteit. Daarvoor was hij onder meer buitenland-correspondent, adjunct-hoofdredacteur en hoofdredacteur van NRC Handelsblad, directeur voorlichting bij Philips en bestuurder van uitgeverij PCM.

CDA
in de periode 2010-heden: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, staatssecretaris

1.

First names

Hubertus Petrus Maria (Ben)

2.

Personal data

Place and date of birth
Kaatsheuvel (gem. Loon-op-Zand), 6 January 1951

3.

Party/Movement

Party/Parties
CDA (Christen-Democratisch Appèl) (sinds omstreeks 1997)

4.

Main functions and occupations

  • bijzonder hoogleraar media en kwaliteit, Radboud Universiteit Nijmegen, from 1 January 2008 until 14 October 2010 (vanwege het Katholiek Instituut voor Massamedia)
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken (belast met Europese samenwerking en delen van het beleid ontwikkelingssamenwerking), from 14 October 2010 until 5 November 2012
  • direteur-generaal EIB (Europese Investeringsbank) bij de Europese Unie, from March 2013 until July 2015
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 9 June 2015
  • fractievoorzitter CDA Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 11 June 2019

Responsibilities as minister
  • Was staatssecretaris binnen de grenzen van het door de minister vastgestelde beleid in het bijzonder belast met aangelegenheden betreffende: a. coördinatie van het regeringsbeleid met betrekking tot de Europese Unie met uitzondering van de voorbereiding van de Europese Raad; b. bilaterale onderwerpen voor zover deze raken aan het Europees beleid van de regering; c. het Europa-gerelateerde deel van de begroting van Buitenlandse Zaken; d. het in overleg met de minister en de minister-president vertegenwoordigen van Nederland in de Raad voor Algemene Zaken en Externe Betrekkingen voor wat betreft diens coördinerende taken; e. ontwikkelingssamenwerking en de OS-coherentie; f. coördinatie van de ODA-middelen; g. andere aangelegenheden waarvan behartiging door de minister aan hem wordt toevertrouwd. Mocht in het buitenland de titel minister voeren.

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/4)
  • lid Raad van Toezicht Leiden Asia Centre, from 1 May 2017
  • lid Raad van Advies Brainport Eindhoven, from 1 November 2018

Previous (2/11)
  • lid Vereniging Aegon, from 2012 until June 2013
  • lid bestuur Vereniging Aegon, from 13 June 2013 until April 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister
  • Bracht in 2010 samen met minister Rosenthal de Basisbrief Ontwikkelingssamenwerking uit. Hierin wordt een fundamentele herziening van het ontwikkelingsbeleid aangekondigd, waarbij vanwege noodzakelijke bezuinigingen scherpe keuzes worden gemaakt. Het aantal partnerlanden wordt drastisch gereduceerd, evenals het aantal beleidsthema's. Verder vindt er een verschuiving plaats van sociale naar economische ontwikkeling en komt er meer nadruk op zelfredzaamheid. (32.500)
  • Bracht in 2011 de Focusbrief ontwikkelingssamenwerking uit. Hierin wordt een keuze gemaakt voor speerpunten van beleid en voor de landen waarmee een meerjarige intensieve bilaterale ontwikkelingsrelatie wordt nagestreefd. Het aantal daarvan wordt teruggebracht van 33 naar 15 (onderverdeeld in drie categorieën, lage-inkomenslanden, fragiele staten en landen met gezonde economische groei). Speerpunten van het instrumentarium voor ontwikkelingssamenwerking zijn: selectiviteit, samenhang, meerwaarde en effectiviteit. (32.605)

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.