Mr.Drs. H.G.J. (Hanke) Bruins Slot

foto Mr.Drs. H.G.J. (Hanke) Bruins Slot
bron: Rijksoverheid.nl
Source: Parlement.com.

Hanke Bruins Slot (1977) is sinds 10 januari 2022 minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties in het kabinet-Rutte IV. Sinds juni 2019 was zij lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht en daarvoor van 17 juni 2010 tot 5 juni 2019 Tweede Kamerlid voor het CDA. Zij was eerder senior beleidsmedewerker op het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en stapte daarna over naar het leger. In 2008 commandant van een panzerhouwitzer­detachement in Uruzgan (Afghanistan). Als Kamerlid was zij woordvoerster defensie, binnenlands bestuur, medisch-ethische thema's en sportbeleid.

CDA
in de periode 2010-heden: lid Tweede Kamer, minister

1.

First names

Hanke Gerdina Johannette (Hanke)

2.

Personal data

Place and date of birth
Apeldoorn, 20 October 1977

3.

Party/Movement

Party/Parties
CDA (Christen-Democratisch Appèl)

4.

Main functions and occupations

  • stafofficier Planning en Programmering, Staf Commando Landstrijdkrachten, ministerie van Defensie, from February 2010 until June 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 17 June 2010 until 5 June 2019
  • lid Gedeputeerde Staten (belast met natuur, landbouw, bodem en water, sport, recreatie en toerisme en bestuur) van Utrecht, from 5 June 2019 until 10 January 2022
  • minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, from 10 January 2022

Military rank (officer)
kapitein der artillerie b.d., from 2010

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous
  • lid algemeen bestuur Atlantische Commissie, from 1 February 2018 until 10 January 2022
  • lid Nationaal Comité Veteranendag, from 5 February 2021 until 10 January 2022

Derived functions (2/4)
  • lid werkgroep Herziening reglement van orde (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 13 March 2018 until 5 June 2019
  • ondervoorzitter commissie voor de Verzoekschriften en Burgerinitiatieven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 3 April 2018 until 5 June 2019

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/6)
  • Bracht in 2015 een initiatiefnota uit over vrijwilligerswerk ('Vrijwilligers zijn kampioenen') (34.369)
  • Diende in 2016 samen met Renske Leijten (SP) en Lea Bouwmeester (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in over een verbod op winstuitkering door zorgverzekeraars (34.522)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister
  • Stelde in 2022 de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme in
  • Bracht in 2022 het programma 'Regio's aan de Grens' uit. Daarin staan plannen om samen met gemeenten, provincies, ondernemers en buurlanden te werken aan goed wonen, werken en leven in grensregio's. Er komt daarvoor 900 miljoen euro beschikbaar.

Legislative activities as minister
  • Bracht in 2022 een wet over samenvoeging van de gemeenten Brielle, Hellevoetsluis en Westvoorne tot Voorne aan Zee tot stand (35.967)

9.

Miscellaneous

Private life (3/4)
  • Liep als minister op Veteranendag mee met haar voormalige regiment
  • Haar vader was burgemeester van achtereenvolgens Winsum, Zeewolde, Ridderkerk en Apeldoorn en voorts secretaris-generaal van Onderwijs en Wetenschappen en bestuursvoorzitter van de Publieke Omroep. In 1978 was hij de jongste burgemeester van het land.
  • Kleindochter van Z. Bruins Slot, burgemeester van Nijkerk en van Alphen aan den Rijn (1957-1968) en nicht (oomzegger) van J.P.H. Bruins Slot, burgemeester van Adorp (1984-1990) en De Marne (1990-1998).

Anecdotes and citations
  • Nadat Thierry Baudet (FvD) had gezegd dat het “schattig” is dat ze “zo naïef in het leven staat”. verwees zij naar haar deelname aan de missie in Uruzgan: "Dat is verre van schattig, dat is verre van naïef. Toen de heer Baudet in zijn studeerkamer zat, was ik militair.”

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.