Dr. V.F. (Viktor) Janoekovitsj

Source: Europa Nu.

Viktor Janoekovitsj (1950) was van 25 februari 2010 tot zijn afzetting op 23 februari 2014 president van Oekraïne. Hij was elektricien, en na een studie mechanica, directeur in de transportsector. Als lid van de Communistische Partij bekleedde hij regionale bestuursfuncties in Donetsk. Hij studeerde daarna internationaal recht en werd hoogleraar economie. In 2002-2005 was Janoekovitsj premier. Hij verloor in 2004 de rumoerig verlopen presidentsverkiezingen (Oranje revolutie) en werd daarna leider van de oppositie. In januari 2006 won zijn Partij van de Regio's de parlementsverkiezingen en werd hij opnieuw (tot december 2007) premier. Bij de parlementsverkiezingen van 2010 versloeg hij in twee rondes Julia Timotsjenko.

in de periode 2010-2014: president (niet EU-land)

1.

First names

Viktor Fedorovytsj (Viktor)

2.

Personal data

Country
Oekraïne

Place and date of birth
Sjoekovka, nabij Jenakyive (Socialistische Sovjet-Republiek Oekraïne), 9 July 1950

Religious views
Oekraïens orthodox

3.

Party/Movement

Party
  • Communistische Partij van de Sovjet-Unie
  • Partija Regionov (Partij van de Regio's)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • gasinstallateur, from 1969 until 1972
  • elektricien, busbedrijf, from 1972 until 1980
  • directeur in de transportsector, from 1980
  • plaatsvervangend voorzitter regionaal bestuur Donetsk, from August 1996 until May 1997
  • gouverneur Oblast Donetsk, from 14 May 1997 until 21 November 2002
  • voorzitter regionale raad Oblast Donetsk, from May 1999 until May 2001
  • hoogleraar economie, Academie voor Buitenlandse Handel
  • lid parlement (Verkhovna Rada)
  • minister-president, from 21 November 2002 until 7 December 2004
  • minister-president, from 28 December 2004 until 5 January 2005
  • minister-president, from 4 August 2006 until 18 December 2007
  • voorzitter Raad van regeringshoofden van GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten), from 25 May 2007
  • leider oppositie, from 18 December 2007 until 25 February 2010
  • president van Oekraïne, from 25 February 2010 until 23 February 2014

5.

Education

Higher education
  • mechanica, Polytechnisch Instituut van Donetsk, from 1974 until 1980

Academic education
  • internationaal recht (doctor), Academie voor Buitenlandse Handel, until 2001

6.

Miscellaneous

Miscellaneous information
  • Verloor in december 2004 de presidentsverkiezingen van Viktor Joesjtsjenko, nadat eerdere verkiezingen in oktober/november 2004 ongeldig waren verklaard
  • Versloeg bij de presidentsverkiezingen van 2010 Julia Timostjenko

Private life
  • Werd op jonge leeftijd wees. Hij was twee jaar toen zijn moeder stierf.
  • Werd in 1967 en 1970 veroordeeld tot gevangenisstraffen vanwege roof en geweldpleging. In 1968 kreeg hij strafvermindering vanwege de vijftigste verjaardag van de Russische revolutie.
  • Hij werd in 1978 gerehabiliteerd op voorspraak van de voormalige kosmonaut Beregovoi
  • Er wordt over gespeculeerd dat hij werkzaam was voor de KGB
  • Zijn vader was machinist bij de spoorwegen; zijn moeder was verpleegster

7.

Family

Marital status
gehuwd

Children
2 zonen