Dr. E. (Elio) Di Rupo

Source: Europa Nu.

Elio Di Rupo (1951) was van 6 december 2011 tot 14 oktober 2014 eerste minister van België. Hij was leider van de Waalse socialistische partij PS en leidde als premier een coalitie van sociaaldemocraten, liberalen en christendemocraten. Eerder was hij onder meer minister-president van het Waalse Gewest, vice-eerste minister van de federale regering en minister van onder andere Economische Zaken. Van huis uit is de heer Di Rupo chemicus.

in de periode 2011-2014: regeringsleider/staatshoofd EU-land

1.

First name

(Elio)

2.

Personal data

Country
België

Place and date of birth
Morlanwelz, 18 July 1951

3.

Party/Movement

Party
PS (Parti Socialiste) (Waals, sociaaldemocratisch)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • wetenschappelijk medewerker Universiteit van Leeds, from 1977 until 1978
  • assistent scheikundige en materiaalkundige wetenschappen, Universiteit van Mons, 1978
  • onderzoeker IRSIA (Instituut voor Industrieel en Landbouwkundig Onderzoek), from 1979 until 1981
  • hoofd onderzoeksafdeling Universiteit van Mons, 1981
  • medewerker (later adjunct-kabinetschef), Kabinet van minister Philippe Busquin van Begroting en Energie, Waals Gewest, from 1981 until 1985
  • lid gemeenteraad van Mons (Bergen), from 1982 until 1985
  • hoofdinspecteur Energie-inspectie, minister van Energie (Waals Gewest), from 1985
  • schepen (belast met gezondheid, stadsvernieuwing en sociale zaken) van Mons, from 1986 until 1987
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, from 1987 until 1989 (voor het district Mons-Borinage)
  • lid gemeenteraad van Mons (Bergen), from 1988 until 2000
  • lid Europees Parlement, from 25 July 1989 until 16 December 1991
  • lid Senaat, from 1991 until 1992
  • minister van Onderwijs (en Media) van de Franse Gemeenschap, from 1992 until January 1994
  • vice-eerste minister en minister van Verkeer en Overheidsbedrijven, from 23 January 1994 until 23 June 1995 (kabinet-Dehaene I)
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, from 1995 until 1999
  • vice-eerste minister en minister van Economie en Telecommunicatie, from 23 June 1995 until 12 July 1999 (kabinet-Dehaene II)
  • minister van Buitenlandse Handel, from 19 June 1998 until 12 July 1999 (kabinet-Dehaene II)
  • minister-president Waals Gewest, from 15 July 1999 until 4 April 2000
  • voorzitter PS, from October 1999
  • burgemeester van Mons (Bergen), from 2001 until 2005
  • minister van Staat, from 2002
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, from June 2003 until 25 June 2009
  • minister-president Waals Gewest, from 6 October 2005 until 20 July 2007
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, from July 2010 until 6 December 2011
  • eerste minister van België, from 6 December 2011 until 14 October 2014

5.

Party political functions

Summary
  • vicepresident Socialistische Internationale, from November 1999

6.

Other positions

Previous
  • informateur federale regering, 2003
  • gasthoogleraar Universiteit van Mons
  • preformateur federale regering, from July 2010
  • formateur federale regering, from 16 May 2011 until 6 December 2011

7.

Education

Academic education
  • scheikunde (licentiaat), Universiteit van Mons
  • scheikunde (doctoraat), Universiteit van Mons

8.

Miscellaneous

Private life
  • Zijn ouders kwamen uit Italië. Hij is de enige van het gezin die in België is geboren. Zijn vader was mijnwerker.
  • Zijn vader verongelukte in 1952
  • Is de eerste openlijk homoseksuele politicus van België