Drs. D.T. (Daniël) van der Stoep

foto Drs. D.T. (Daniël) van der Stoep
Source: Parlement.com.

Daniël van der Stoep (1980) was a member of the European Parliament from 15 December 2011 to 1 July 2014 and from 14 July 2009 to 1 September 2011 as an independent member. He took seat in Parliament on behalf of the Netherlands.

1.

Personal data

Name and surname

Daniël van der Stoep

Title(s)

Drs.

Date of birth

12 September 1980 (Delft)

Country

Netherlands

2.

Political affiliation

European political group

Non-attached members