Dr. M. (Martin) Bangemann

Source: Europa Nu.

Martin Bangemann (1934) is een Duitse liberaal, die minister van Economische Zaken (1984-1989) was in het kabinet-Kohl en tien jaar deel uitmaakte van drie opvolgende Europese Commissies. Was secretaris en voorzitter van de FDP en werd in 1972 lid van de Bondsdag. In de Commissie-Delors II had hij de portefeuille interne markt. Daarna was hij in de commissies-Delors III en -Santer belast met industriebeleid en telecommunicatie. In die functie had Bangemann onder meer bemoeienis met de sanering van de staalindustrie en met de liberalisering van de telecom-markt.

in de periode 1989-1999: lid Europese Commissie

1.

First name

Martin (Martin)

2.

Personal data

Country
Duitsland

Place and date of birth
Wanzleben, 15 November 1934

3.

Party/Movement

Party
FDP (Freie Demokratische Partei, Vrije Democratische Partij) (liberaal)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • advocaat, from 1964
  • lid Bonsdsdag, from 13 December 1972 until November 1980
  • lid Europees Parlement, from 1973 until June 1984 (vanaf 1979 fractievoorzitter liberalen)
  • secretaris-generaal FDP, from 1974 until 1975
  • minister van Economische Zaken, from 27 June 1984 until 9 December 1988 (kabinetten-Kohl II en III)
  • voorzitter FDP, from 1985 until December 1988
  • lid Bonsdsdag, from November 1987 until 6 January 1989
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met interne markt en industriebeleid, from 6 January 1989 until 6 January 1993 (commissie-Delors II)
  • lid Europese Commissie, belast met industrie, informatie en telecommunicatie, from 6 January 1993 until 17 September 1999 (commissies-Delors III en -Santer)
  • lid Raad van Bestuur telecombedrijf "Telefónica", from 1 July 2000

5.

Party political functions

Summary
  • plaatsvervangend voorzitter FDP in Baden-Württemberg, from 1969 until 1974
  • voorzitter FDP in Baden-Württemberg, from 1974 until 1978

6.

Education

Academic education
  • rechten (Dr.jur.), Universiteiten van Tübbingen en München, until 1962

7.

Activities

Activities on European affairs
  • Speelde in 1990 een belangrijke rol bij de besprekingen over de financiële en economische integratie van de voormalige DDR in de Europese Unie
  • Kwam in 1992 met een sociaal plan voor sanering van de noodlijdende Europese staalindustrie
  • Kwam in 1996 samen met zijn collega Van den Broek met een plan om tot een gemeenschappelijke Europese wapenindustrie te komen, om daarmee opgewassen te zijn tegen de Amerikaanse concurrentie
  • Wees in 1996 een Nederlands verzoek voor steun aan Fokker af, omdat dit niet paste in het streven naar het terugdringen van de overcapaciteit in de Europese vliegtuigbouwsector
  • Wist in de periode 1993-1999 belangrijke voortgang te boeken bij de liberalisering van de telecommunicatiemarkt. Dit leidde tot een aanzienlijke verlaging van de telefoonkosten (tussen 1995 en 1998 40 procent)

8.

Miscellaneous

algemeen
  • In 1985 kwam naar buiten dat zijn secretaresse jarenlang had gespioneerd voor de DDR
  • Ging in juli 1999 op eigen verzoek met verlof, nadat hij een functie had aanvaard bij het Spaanse Telefonica