Dr. J. (Jacques) Santer - EU monitor

EU monitor
Friday, July 10, 2020
calendar

Dr. J. (Jacques) Santer

foto Dr. J. (Jacques) Santer vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Source: Europa Nu.

Jacques Santer (1937) is een Luxemburgse jurist en econoom, die in 1995 voorzitter van de Europese Commissie werd. Na enige tijd ambtenaar en partijfunctionaris van de christendemocratische partij te zijn geweest, werd hij staatssecretaris en europarlementariër. In 1979-1989 was hij minister van Financiën en vanaf 1984 tevens minister-president. Tijdens zijn voorzitterschap werd de euro geïntroduceerd en kwam het Verdrag van Amsterdam tot stand. Zijn Commissie moest in 1999 voortijdig aftreden na diverse beschuldigingen over corruptie, waarbij vooral een affaire rond de Franse Commissaris Cresson centraal stond.

in de periode 1995-1999: voorzitter Europese Commissie

1.

First name

Jacques (Jacques)

2.

Personal data

Country
Luxemburg

Place and date of birth
Wasserbillig, 18 May 1937

3.

Party/Movement

Party
CSV (Chrëschtlech Sozial Vollekspartei) (christendemocratisch)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • ambtenaar ministerie van Sociale Zaken, from 1962 until 1966
  • fractiesecretaris CSV, from 1966 until 1972
  • staatssecretaris van sociale zaken en cultuur, from 10 September 1972 until 15 June 1974 (kabinet-Werner III)
  • lid Europees Parlement, from 18 December 1974 until 17 July 1979
  • voorzitter CSV, from 1979 until 1982
  • minister van Financiën, Arbeid en Sociale Zekerheid, from 16 July 1979 until 20 July 1984 (kabinetten-Thorn I, II, III en IV)
  • minister-president, from 20 July 1984 until 26 January 1995
  • minister van Cultuur, from 20 July 1984 until 26 January 1995
  • minister van Financiën, from 20 July 1984 until 14 July 1989
  • minister van Begroting, from 14 July 1989 until 13 July 1994
  • voorzitter Europese Commissie, from 25 January 1995 until 15 March 1999 (formeel tot 16 juli)
  • lid Europees Parlement, from 20 July 1999 until 19 July 2004
  • lid (en voorzitter) Raad van Bestuur RTL Group, from 2004
  • hoofd fondsenwerving European Financial Stability Facility, from 2012

5.

Other positions

Previous
  • president Wereldbank, from 1984 until 1989
  • gouverneur IMF (Internationaal Monetair Fonds), from 1991 until 1994
  • lid Europese Conventie, from 2002 until 2004
  • president Raad van Bestuur Fondation "Musée d'Art Moderne Grand-Duc Jean", from 1998

6.

Education

Academic education
  • rechten en economie, Universiteiten van Straatsburg en Parijs

7.

Miscellaneous

algemeen
  • Had als commissievoorzitter tevens een deelverantwoordelijkheid voor monetaire vraagstukken, voor het gemeenschappelijke buitenlands- en veiligheidsbeleid en voor institutionele vraagstukken
  • Werd in 1995 voorzitter van de Europese Commissie, nadat de benoeming van Lubbers gestuit was op een Duits veto en de Britten zich hadden gekeerd tegen benoeming van de Belgische premier Dehaene
  • Op 15 maart 1999 trad hij met de gehele Europese Commissie af na het verschenen van een rapport van een Commissie van Wijzen over fraude en misstanden bij de departementen van de Europese Commissie. De commissieleden werden (met uitzondering van Cresson) vrijgepleit, maar de Commissie werd wel gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel verweten.