R.H. (Roy) Jenkins

foto R.H. (Roy) Jenkins vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Source: Europa Nu.

Roy Jenkins (1920-2003) was voorzitter van de Europese Commissie in 1977-1981. Hij was een vooraanstaand Labour-politicus, die bijna dertig jaar zitting in het Lagerhuis had. In het kabinet-Wilson (1964-1970) was Jenkins onder meer minister van Binnenlandse Zaken en van financiën. In het tweede kabinet-Wilson (1974-1976) was hij opnieuw 'Home Secretary'. Tijdens de door hem geleide Commissie kwam het Europees Monetair Stelsel tot stand. Als eerste EC-voorzitter woonde hij de G8-top bij. Na zijn voorzitterschap speelde Jenkins een belangrijke rol bij de vorming van de SDP, een rechtse afsplitsing van Labour.

in de periode 1977-1981: lid Europese Commissie

1.

First names

Roy Harris (Roy)

2.

Personal data

Country
Verenigd Koninkrijk

Place and date of birth
Abersychan (Wales, Verenigd Koninkrijk), 11 November 1920

Place and date of death
East Hendred, 5 January 2003

3.

Party/Movement

Party
  • Labour Party, Arbeiderspartij (sociaaldemocratisch)
  • SDP (Social Democratic Party), from 1981 until 1988
  • Liberal-Democrats, from 1988

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • lid Lagerhuis, from 1948 until January 1977 (1948-1950 voor het district Southwark Central, vanaf 1950 voor Birmingham Stechford)
  • minister voor Luchtvaart, from 18 October 1964 until 23 December 1965 (kabinet-Wilson I)
  • minister van Binnenlandse Zaken (Home Secretary), from 23 December 1965 until 30 November 1967 (kabinet-Wilson I)
  • minister van Financiën, from 30 November 1967 until 19 June 1970 (kabinet-Wilson I)
  • plaatsvervangend leider Labour Party, from 19 June 1970 until 7 April 1972
  • schaduwminister van Binnenlandse Zaken, from 12 May 1973 until 5 March 1974
  • minister van Binnenlandse Zaken (Home Secretary), from 5 March 1974 until 10 September 1976 (kabinet-Wilson II)
  • voorzitter Europese Commissie, from 6 January 1977 until 6 January 1981
  • leider SDP, from 2 July 1982 until 13 June 1983
  • lid Lagerhuis, from 2 July 1982 until June 1987 (voor het district Glasgow-Hillhead)
  • lid Hogerhuis, from 1987 until 5 January 2003 (life peer)
  • leider Liberal Democrats in het Hogerhuis, from 1988 until 1997

5.

Education

Academic education
  • politicologie, filosofie en economie, Balliol College, Ofxord University (zes maanden)

6.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 1948 bij tussentijdse verkiezingen gekozen en was toen het jongste lid van het parlement
  • Werd in 1976 bij de leiderschapsverkiezing in de Labour Party verslagen door James Callaghan
  • Richtte in januari 1982 samen met David Owen, Bill Rodgers en Shirley Williams de SDP op, een rechtse afsplitsing van de Labour Party. Zij stonden bekend als 'The Gang of Four' (de Bende van Vier).
  • Werd in 1982 bij tussentijdse verkiezingen gekozen, na het overlijden van de conseratieve afgevaardigde Tam Gailbraith
  • Was bij de algemene verkiezingen van 1983 was hij kandidaat-minister-president voor de alliantie van SDP en Liberalen

Private life
  • Hij was tijdens de Tweede Wereldoorlog officier bij de artillerie en werkte bij het codecentrum Bletchley
  • Zijn vader, Arthur Jenkins, was voorman van de mijnwerkersvakbond en lid van het Lagerhuis

Titles of nobility
  • Baron Jenkins of Hillhead

7.

Publications

Complete listing of publications
19 boeken, waaronder biografieën van Gladstone en Churchill