F.X. (François-Xavier) Ortoli

foto F.X. (François-Xavier) Ortoli vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Source: Europa Nu.

François-Xavier Ortoli (1925-2007) was voorzitter van de Europese Commissie in de periode 1973-1977. Daarna was hij nog vier jaar Europees Commissaris voor Economische Zaken en financiën. De uit Corsica afkomstige Gaullist Ortoli was voor hij voorzitter van de Commissie werd onder meer minister in diverse kabinetten. Tijdens zijn voorzitter- en lidmaatschap van de EC had de Europese Gemeenschap te maken met een ernstige recessie ten gevolge van de oliecrisis. Hij had een belangrijk aandeel in de totstandkoming van het Europees Monetaire Stelsel en van de introductie van de ecu.

in de periode 1973-1981: lid Europese Commissie, voorzitter Europese Commissie

1.

First name

François-Xavier (François-Xavier)

2.

Personal data

Country
Frankrijk

Place and date of birth
Ajaccio (Corsica, Frankrijk), 16 February 1925

Place and date of death
Parijs, 29 November 2007

3.

Party/Movement

Party
  • RPR (Rassemblement Pour la République, Republikeinse Partij) (centrum-rechts, Gaullistisch)
  • UDR (Union pour la défense de la République, Unie voor de verdeding van de Republiek) (centrum-rechts, Gaullistisch)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • chef Kabinet van Robert Lemaignen, lid Europese Commissie (enkele maanden)
  • directeur-generaal directie interne markt, EEG
  • secretaris-generaal interdepartementaal comité voor de Europese samenwerking, from 1961 until 1962
  • directeur Kabinet van minister-president Pompidou, from 1962 until 1966
  • minister van Bouwnijverheid en Huisvesting, from 29 April 1967 until 31 May 1968 (kabinet-Pompidou IV)
  • minister van Onderwijs, from 31 May 1968 until 10 July 1968 (kabinet-Pompidou V)
  • lid Kamer van Afgevaardigden, from June 1968 until July 1968 (voor het district Lille)
  • minister van Financiën en Economische Zaken, from 10 July 1968 until 16 June 1969 (kabinet-Couve de Murville)
  • minister van Industriële Ontwikkeling en Technologie, from 22 June 1969 until 5 July 1972 (kabinet-Chaban-Delmas)
  • voorzitter Europese Commissie, from 6 January 1973 until 6 January 1977
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met economische zaken, financiën, kredietverlening en investeringen en Statistisch Bureau, from 6 January 1977 until 6 January 1985 (commissies-Jenkins en -Thorn)
  • president/directeur-generaal olieconcern "Total", from 1984 until 1990

5.

Education

Academic education
  • studie ENA (Ecole Nationale d'Administration), from 1945 until 1947