J.C. (Janusz) Wojciechowski - EU monitor

EU monitor
Sunday, October 25, 2020
calendar

J.C. (Janusz) Wojciechowski

foto J.C. (Janusz) Wojciechowski vergrootglas
bron: Europees Parlement
Source: Europa Nu.

Janusz Wojciechowski (1954) was a member of the European Parliament from 23 April 2003 to 7 May 2016 as an independent member, and was aligned with the European Conservatives and Reformists. Wojciechowski took seat in Parliament on behalf of Poland.

1.

Personal data

Name and surname

Janusz Wojciechowski

Date of birth

6 December 1954 (Rawa Mazowiecka)

Country

Poland

2.

Political affiliation

European political group

European Conservatives and Reformists