F. (Ferenc) Gyurcsány - EU monitor

EU monitor
Saturday, September 21, 2019
calendar

F. (Ferenc) Gyurcsány

foto F. (Ferenc) Gyurcsány vergrootglas
Source: Europa Nu.

Ferenc Gyurcsány (1961) was van september 2004 tot april 2009 minister-president van Hongarije. Hij was vanaf 2007 tevens partijleider van de Hongaarse socialistische partij, MSZP. Gyurcsány is opgeleid als econoom en was actief in de communistische jeugdbeweging (bij het opzetten van programma's voor studenten). Na de omwenteling in 1998 kreeg hij functies in de financiële wereld en werd hij een succesvol ondernemer. In 2003 werd Gyurcsány minister van Sport, Jeugd en Kinderen. In september 2004 volgde hij Medgyessy als premier. Hij leidde een coalitiekabinet van MSZP en SZDSZ (liberalen).

in de periode 2004-2009: regeringsleider/staatshoofd EU-land

1.

First name

(Ferenc)

2.

Personal data

Country
Hongarije

Place and date of birth
Pápa (Hongarije), 4 June 1961

3.

Party/Movement

Party
MSZP (Magyar Szocialista Párt, Hongaarse Socialistische Partij)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • vicevoorzitter jeugdorganisatie DEMISZ, from 1989 until 1990
  • leidinggevende functies in het bedrijfsleven, bij Creditum (financiële consultants), Eurocorp International Finance Inc. en Altus Ltd., from 1990 until 1992
  • eigenaar, later voorzitter Raad van Bestuur Altus Holding B.V., from 1992 until 2002
  • strategisch adviseur van Péter Medgyessy (partijleider MSZP), from 2002 until 2003
  • minister van Sport, Jongeren en Kinderen, from 18 May 2003 until 29 September 2004 (kabinet-Medgyessy)
  • voorzitter MSZP, district Györ-Moson-Sopron, from January 2004 until September 2004
  • minister-president van Hongarije, from 29 September 2004 until 14 April 2009
  • partijleider MSZP, from 24 February 2007

5.

Education

Academic education
  • opleiding tot leraar (bachelor-diploma), Universiteit van Pécs, until 1984
  • economie, Universiteit van Pécs, until 1990

6.

Miscellaneous

algemeen
  • Was tussen 1981 en 1984 actief in de organisatie van jonge communisten, KISZ en daarna vier jaar vicevoorzitter van de organisatiecommissie voor studentenprogramma's in Pécs. In 1988-1989 was hij voorzitter van het centrale comité voor universiteiten en colleges van KISZ.
  • Bleef minister-president na de parlementsverkiezingen van april 2006
  • Trad in april 2009 af, nadat hij onvoldoende steun wist te verwerven om de economische crisis aan te pakken